Ağırlık kaybı programına ek olarak verilen krill ve balık yağının obezite ile ilişkili paramatrelere etkisi
The effects of krill and fish oil added to the weight LOSS program on obesity-related parameters
- Tez No: 748629
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA BÜYÜKTUNCER DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen obezitenin, tedavisinin temelini tıbbi beslenme tedavisi oluşturmakta ve farklı biyoaktif bileşiklerin tedavide etkinliği araştırılmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda balık yağı ve krill yağı gibi kaynaklarla alınan omega 3 çoklu doymamış yağ asitlerinin (n-3 PUFA) obeziteyle ilişkili göstergeler üzerine olumlu etkileri olabileceği önerilmiş, ancak farklı n-3 PUFA kaynaklarının etkinlikleri tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışma, ağırlık kaybı programına ek olarak verilen krill ve balık yağının obeziteyle ilişkili parametrelere olan etkisini belirlemek ve etkinliklerini karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Randomize kontrollü klinik çalışma olarak planlanan bu çalışma, 1 Ocak 2018 - 1 Ocak 2019 tarihleri arasında Özel IMC Hastanesi (Mersin) Dahiliye Polikliniği'ne başvuran 19-45 yaş arası ve beden kütle indeksi (BKİ) ≥27 ile 0,05); sadece bel çevresi (krill:-11,0 cm, balık yağı: -7,0 cm, kontrol: -8,0 cm), bel/kalça oranı (krill: -0,05, balık yağı: -0,03, kontrol: -0,03) ve bel/boy oranında (krill: -0,07, balık: -0,04, kontrol: -0,05) azalma yönündeki değişimlerin krill grubunda anlamlı düzeyde farklı olduğu bulunmuştur (her biri için p0,05).
Özet (Çeviri)
Obesity has been considered as a significant public health problem and its management mainly comprised of medical nutrition theraphy, therefore and the effectiveness of different dietary bioactive compounds in the treatment of obesity has been under investigation. In recent studies, it has been suggested that omega 3 polyunsaturated fatty acids (n-3 PUFA) taken from the sources such as fish oil and krill oil may have positive effects on obesity-related indicators; however, the efficacy of different n-3 PUFA sources has not been fully elucidated. This study was planned to examine the effects of krill and fish oil supplementation in weight loss programs on obesity-related parameters and to compare their effectiveness. This randomized controlled clinical study was conducted on female subjects (n=45) who applied to International Medicine Outpatient Clinic of IMC Hospital in Mersin between January 1, 2018 and January 1, 2019, aged 19-45 years and having a body mass index (BMI) of ≥27 and 0.05 for each); except the significant reductions in waist circumference (krill:-11.0 cm, fish oil: -7.0 cm, control: -8.0 cm), waist/hip ratio (krill: -0.05, fish oil: -0.03) and waist/height ratio (krill: -0.07, fish: -0.04, control: -0.05) obtained in the krill oil group (p0.05 for each).