2007 deprem yönetmeliğine göre Antalya ilinde tasarlanmış olan gevşek zemin sınıfına sahip betonarme yapıların 2018 deprem yönetmeliğine göre karşılaştırılması
Comparison of reinforced concrete buildings with loose soil classes designed in Antalya according to the 2007 earthquake regulations and the 2018 earthquake regulations
- Tez No: 748628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMID FARROKH GHATTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı ANTALYA İlinde bulunan ZD-ZE zemin sınıfına sahip olan ve 20007 DEPREM YÖNETMELİĞİNE göre tasarlanmış olan konut tipi betonarme yapıların TBDY 2018'e göre doğrusal analiz yöntemi kullanılarak karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırmalar yapılırken 2007 ve 2018 Deprem Yönetmeliklerine göre ayrı ayrı hesaplamalar yapılmıştır olup, 2018 Deprem Yönetmeliğinde bazı durumlarda düşey deprem etkisinin hesaba katılması zorunlu bir hal alırken 2007 Deprem Yönetmeliğinde bu durum söz konusu değildir. Bu bağlamda oluşturulan bina modelleri üzerinde 2018 Deprem Yönetmeliğine göre düşey deprem etkisi de araştırılmıştır. Taşıyıcı sistemler her iki yönetmelik standartlarına göre belirlenmiş olup, etki eden yükler altında analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the residential reinforced concrete structures with ZD-ZE soil class in ANTALYA, which were designed according to the 20007 EARTHQUAKE REGULATION, using the linear analysis method according to TBDY 2018. While making these comparisons, calculations were made separately according to the 2007 and 2018 Earthquake Codes. While it is obligatory to take into account the vertical earthquake effect in some cases in the 2018 Earthquake Code, this is not the case in the 20007 Earthquake Code. In this context, the vertical earthquake effect was also investigated according to the 2018 Earthquake Code on the building models created. The carrier systems were determined according to the standards of both regulations, and their analyzes were made under the impacting loads.