Doğu ladini (Picea orientalis L.) kabuklarının antioksidan aktivite ve kimyasal karakterizasyonlarının belirlenmesi
Determination of antioxidant activity and chemical characterization of eastern spruce (Picea orientalis L.) bark
  1. Tez No: 748639
  2. Yazar: HÜLYA ÇOLAKOĞLU YİLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH PEŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Artvin ilinin ormanlarında olan Doğu Ladini kabuklarının örnekleri incelenmiştir. Doğu ladini doğadan toplanarak önce kurutulmuş sonra öğütülmüş en sonundada deneyler yapılmıştır. Doğu ladi kabuklarının antioksidan kapasitelerini değerlendirmek için çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Antioksidan aktiviteleri buna istinaden fenolik bileşik miktarları ve ayrıca indirgeme özellikleri belirlendi. Belirlenen işlemlere göre çıkan sonuçlar diğer kontrol grupları ile karşılastırılarak verildi ve literatürlerle kıyaslanarak tartışıldı. Bulunan Antioksidan aktivite sonucuna göre incelenen örneklerde Doğu Ladinin antioksidan aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, samples of Eastern Spruce bark in forests of Artvin province were examined. Eastern spruce was collected from the spruce, first dried and then ground, and finally experiments were carried out. Various methods have been used to evaluate the antioxidant capacity of oriental spruce bark. The amount of phenolic compounds and their reducing properties were determined based on their antioxidant activities. The results abtained according to the determined procedures were compared with the other control groups and discussed in comparison with the literature.According to the Antioxidant activity results forund, Eastern Spruce was found to have anioxidant activity in the samples examined.