Terorizm bağlamında intihar saldırıları örnek olayı
Suicide attacks sample case in the context of terrorism
- Tez No: 74865
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI, PROF. DR. ÖMÜR SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET özellikle 1983 yılından sonra planlı, sistematik yeni bir eylem türü olarak ortaya çıkan intihar saldırıları terörizmin mantığını daha anlaşılmaz kılarken, terörizme daha karmaşık bir boyut katmıştır. Bilindiği gibi, bütün dinler, ideolojiler ve felsefi akımlar temelde insanların mutluluğunu amaçlarken, terörizm insanları acıya, kana, ölüme ve dehşete boğmaktadır. Bu tezde, genelde terörizm, özelde ise intihar saldırıları ve intihar bombacılarının analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Terörizm sorununa çözüm bulabilmek için, öncelikle sorunun tüm yönleri ile ortaya konması ve anlaşılması gerekmektedir. Bu nedenle her sorunda olduğu gibi terörizm sorununun da bilimsel yaklaşımlarla ele alınıp; kavramsal çerçevesinin çizilmesi temel unsurların ortaya konması, tarihsel süreç içinde nasıl bir değişim gösterdiğinin bilinmesi ve nelerin amaçlandığı konuları sistematize edilmelidir. Bu bağlamda, tezimiz iki ana bölüm ile genel değerlendirme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci bölümde ana hatları itibariyle terörizm ve terör kavramları, terörizmin tarihçesi, terörizmin türleri, terörizmin amaçları incelenmiştir. Spesifik olarak intihar saldırılarını incelediğimiz ikinci bölümde, genel olarak intihar olgusundan hareketle, politik intiharlar, intihar saldırıları ve örnek olaylar, özellikleri, intihar bombacıları, seçilmeleri, motivasyonları ve ortak özellikleri gibi konular ele alınmış olup, terörizm- fanatizm ve intihar saldırıları ilişkisi araştırılmıştır. Genel değerlendirme ve sonuç kısmında, terörizm sorunu ve ülkemizdeki geleceği ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. 149
Özet (Çeviri)
SUMMARY Especially after 1983, suicide attacks, which were well planned, systematic and a new tactic, made terrorism far more complex, effective and uncomprehensible. As it is widely accepted, all religions, ideologies and philosophic movements mainly aim ones' happiness, whereas terrorism leads people blood, death, suffering and horror. In this thesis, it is aimed that to analyze generally terrorism, specificly suicide attacks and suicide bombers. To solve the terrorism problem, it is essential that to understant the problem and to discuss every dimension of the problem. For that reason, the theory, main characteristics of terrorism, evolution of the phenomenon and aims of terrorism must be studied systematically. In this context, the thesis consists of two main sections and the general assesment and conclusions. In the first section, mainly, the terms of terror and terrorism, history of terrorism, types of terrorism, aims of terrorism are widely handled. In the second section, suicide, political suicides, suicide attacks, their characteristics, suicide bombers, recruiting process, their motivations, and the other related subjects are studied. In the general assesment and conclusions section, a general assesment of terrorism is made, and the future of terrorism in our country is shortly discussed. 150