Kent planlamasına halkın katılımı
Participation in city planning
- Tez No: 74864
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Demokrasi, artık katılımcılık ve çoğulculuk boyutlarıyla tartışılmaya başlanmıştır. Planlamaya katılım, genel anlamda halkın çeşitli konularda kendisi ile ilgili kararlara katılmasıdır. Katılım, demokrasinin işleyişinde hem araç, hem amaç niteliği taşımaktadır. Ülkemizde mevcut planlama anlayışının halk katılımına yeterince fırsat tanımadığı görülmektedir. Bu sistem içinde yerel halkın yönetimin kararlarına etkin biçimde katılması ve denetlemesi için gerekli mekanizmalar geliştirilememiştir. Plan kararlarına karar vericilerin tercihleri ve bu kararlarla yaşamak durumunda olanların tercihleri arasında farklar bulunmaktadır. Katılımın, Türkiye'deki kent plancıları arasında, üzerinde olumlu değer yargıları yüklenmiş, gerçekleştirilmesinin gerekli olduğu savunulan bir kavram olduğu savunulan bir kavram olduğu söylenmektedir. Ama pratiğe geçmemiştir ; her plancı katılımdan başka bir şey anlamaktadır. Bu tezde ülkemizde kent planlamasına halkın katılımına bir örnek olarak Birecik Barajı projesi incelenmiştir. Bu proje kapsamında yapılan anket ve araştırmalarda kendilerinin vermediği bir karar sonucu, bölge halkının yeni bir mekana taşınmak, arazilerinden bir kısmını veya tümünü kaybetmek ve yeni iş alanlarına kaymak zorunda kalacak nüfus grubunun, bu işleri gerçekleştirebilecekleri yol ve araçların belirlenmesi hedeflenmiştir.Ülkemizde mevcut planlama anlayışının halk katılımına yeterince fırsat tanımaması gerçeğinden yola çıkarak, meslek odalarının, demokratik kitle örgütlerinin ve üniversitelerin bu konudaki çalışmalarının ne olması gerektiği üzerinde durulmaktadır. Bunun içinde yerel halkın çevresiyle ilgili her konuda bilgilenerek, aydınlanarak; yasal ve yönetsel ve siyasal girişimlerde bulunarak, tepkilerini göstererek, örgütlenerek ve gerekirse yargı yoluna giderek, katılımı sağlanmalıdır. Bu noktada da örgütlü katılımın önemi üzerinde durulmalıdır. Sivil toplum örgütleri, dernekler, sendikalar, vakıflar, kooperatifler, meslek odaları vb. yoluyla katılımdan beklenen yarar sağlanabilir. Yerel yönetimler de bu konuda katılımı özendirecek ve etkili kılacak şekilde sivil toplum örgütleriyle ortaklaşa çalışmalar yürütülmelidir. Halk katılımının, hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi ile beraber ele alınmasında yarar vardır. Toplumsal değişme ve ilerlemenin bir sonucu olarak doğan halkın yönetimi denetlemesi ve bazı kararların alınması süreçlerine katılımının sağlanması en önemli hedef olmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Democracy is from now on debatable under the participation and pluralism sizes. Participating in planning is the participation of the public in planning, on decisions regarding themselves. Participation is a qualification in the working of the democracy both as tools and as tasks. It is visible that the present understanding regarding planning in our country does not impose an adequate opportunity for the participation of the public. Within this system, the necessary mechanisms for the effective participation and supervision of the local public to the decisions of the administrators could not be developed. There are differences between the preferences of the public living in accordance with these decisions and of those taking these decisions according to the decisions of the plan. In Turkey, participation has imposed positive values on the city planners and has become to be a debatable and defended concept. In this thesis, as an example for public participation in city planning in our country, Birecik Dam project has been examined. In the questionnaire and investigations carried out within the scope of this project, as a result of decision which they have not taken, the public in the region were faced with the necessity of moving to a new place, losing part or all of their land or moving towards new jobareas; consequently the designation of the methods and tools necessitated for these purposes have been targeted. Taking into consideration the fact that the present planning understanding does not impose an adequate opportunity for public participation, the professional chambers and democratic mass organisations and universities must concentrate on this issue. For this purpose, the local public should be informed on all the subjects regarding the environment, realise administrative and political entrepreneurs, show their responses, organise and if necessary put a court case, for the purpose of acquiring the right of participation. At this point, concentration on the importance of organised participation is necessary. Through civil public organisations, associations, labour unions, foundations, cooperatives, professional chambers, etc., the advantages expected from participations can be realised. The local administrations should as well work together with the civil public organisations, for encouraging participation. In will be advantageous to consider the public participation together with the fellow citizen awareness. As a result of the social changes and advances, the most important target should be the inspection of the management by the public and the participating in the taking of decisions.