Franchise sözleşmelerinde portföy tazminatı
Portfolio compensation under franchise agreements
  1. Tez No: 748667
  2. Yazar: SEDA KARAKARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Mevcut çalışmanın konusu, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu madde 122 kapsamında düzenlenmiş olan portföy tazminatı veya bir başka deyişle denkleştirme talebinin franchise sözleşmeleri nezdinde uygulanmasıdır. Bu bağlamda, franchise sözleşmelerinin tanımı, hukukî niteliği, benzer sözleşmelerle karşılaştırılması ve tarafların hak ve borçları çalışmanın ilk bölümünü oluşturmakta olup, sonraki bölümde franchise alanın portföy tazminatı talep hakkının koşulları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde bu talebin hesabı ve dava yoluyla ileri sürülmesi detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the application of the portfolio compensation, in other words, goodwill compensation which is regulated on Article 122 of the Turkish Commercial Code No. 6102, to franchise agreements. In this context, definition, legal characteristic of franchise agreements and its differences from similar agreements and rights and obligations of parties form the first part of this thesis and in the second part, the franchisee's right of indemnification and terms thereof are being examined. In the third and the last part, the calculation and the process of lawsuit for portfolio compensation are being detailed.