Composite boron doped hydroxyapatite-tricalcium phosphate/alginate/gelatin hydrogel coating on titanium implants: Osseointegration and immunomodulation study
Kompozit bor ile katkılandırılmış hidroksiapatit-trikalsiyum fosfat/aljinat/jelatin hidrojel ile titanyum implantların kaplaması: Osseoentegrasyon ve immünomodulasyon çalışması
  1. Tez No: 748678
  2. Yazar: AHMET ENGİN PAZARÇEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TEZCANER, PROF. DR. ZAFER EVİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Başarılı bir kemik dokusu-implant ara fazı kalıcı olarak yerleştirilecek Ti-6Al-4V implantın (Ti) etkin bir şekilde fonksiyon göstermesi için çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu şekilde, güçlü bir ara faz mikrohareketlenmeleri, doku sürtünmesini ve gevşemeyi azaltabilir. Bu çalışmada Ti üzerine bor ile katkılandırılmış hidroksiapatit yüklü aljinat/jelatin hidrojel kaplaması osteoindüksiyonu, damarlaşmayı ve immünomodülasyonu tetikleyerek kemik entegrasyonunu sağlaması amacıyla üretilmiştir. İlk olarak, tekrarlanabilir bir şekilde, ucuz ve zamandan tassarruf sağlayarak bor katkılı hidroksiapatit/trikalsiyum fosfat (BHT) üretimi gerçekleştirilmiş ve belirgin ölçüde daha yüksek osteojenik ve anjiyojenik olgunlaşmayı sağladığı ve hafif immün reaksiyon verdiği görülmüştür. BHT'nin kemik doku mühendisliği alanındaki potansiyeli ispatlandıktan sonra biyofonksiyonel köprü oluşturması amacıyla Ti üzerine ekstraselüler matrisi taklit eden boşluk doldurucu A/G/BHT katmanı kaplanmıştır. Ti yüzeyi 3-Aminopropil etoksisilan ile aminosilanize edilmiş ve ardından %0.25 aljinatın 20 mM 1-Ethyl-3-(3-dimethylaminopropyl) carbodiimide (EDC) ve N-hydroxysuccinimide (NHS) ile kaplanarak A/G/BHT pre-jelinin yüzeyde homojen dağılması ve kovalent baş ile yüzeye bağlanması sağlanmıştır. Pre-jel içerisine 0.2 M sodyum klorür eklenerek BHT'in iyonik çapraz bağlama yapmadan yapı içerisinde karışması sağlanmıştır. Sonrasında kaplanan implantlar dondurularak kurutulmuştur. Ara faz kaplaması oda sıcaklığı ve normal nem altında yüksek kohezif ve adesif güç ile yüzeye bağlandığını ve 8 aylık raf ömrü olduğunu göstermiştir. Osteoblast ve endotel hücrelerinin A/G/BHT üzerinde büyüdüğü ve hem osteojenik hem de anjiyojenik potansiyelin artırıldığı görülmüştür. Ek olarak, A/G/BHT'nin akut immün tepkiye yol açtıktan sonra iyileşme gösterdiği tespit edilmiştir. A/G/BHT'nin 2 ay içerisinde güçlü bir osseoentegrasyon sağladığı tavşan femur osteokondral modeli ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A successful bridging and osseointegration of Ti-6Al-4V implant (Ti) at the defect site are strongly dependent on the effectiveness of the interphase. Achieving such a robust interface could diminish micromovements, shearing on the defected bone and loosening over time. Here, a boron doped hydroxyapatite (A/G/BHT) loaded alginate/gelatin-based (A/G) hydrogel coating on Ti was produced to support bone integration through prompting osteoinduction, vascularization and immunomodulation. Initially, highly reproducible, cheap and time-effective BHT was produced and it significantly promoted higher osteogenic and angiogenic maturation while a mild innate immune response was obtained. Proving the bone tissue engineering (BTE) potential of BHT, a gap-filling A/G/BHT layer was fabricated on Ti to mimic bone extracellular matrix to establish biofunctional bridge. Ti surface was aminosilanized the implant surface by 3-Aminopropyl ethoxysilane (APTES), then coated implant surface with 0.25% w/v alginate with 20 mM 1-Ethyl-3-(3-dimethylaminopropyl) carbodiimide (EDC) and N-hydroxysuccinimide (NHS) to allow A/G/BHT pre-gel to disperse homogeneously and covalently attach on the surface. The pre-gel was added 0.2 M sodium chloride (NaCl) to blend BHT in the structure without inducing ionic crosslinking. Then, coated implants were freeze-dried. The interphase layer demonstrated high cohesive and adhesive strength (A/G/BHT as 2.66 N compared to A/G 1.72 N), 8 month-long shelf-life at room temperature and normal humidity. Osteoblasts and endothelial cells thrived on A/G/BHT, which allowed improved osteogenic and angiogenic activity. Moreover, A/G/BHT generated an acute increase in immune response that could be resolved rapidly. Finally, A/G/BHT was shown to induce robust integration of the implant in rabbit femur osteochondral model within 2 months.