Hayvancılık işletmelerinde biyogaz üretiminin farkındalığı: Çanakkale ili Biga ilçesi örneği
Biogas energy awareness of livestock farms: The case of Çanakkale province
- Tez No: 748685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ EVEREST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsanlığın varlığına ihtiyaç duyduğu enerji, fosil enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edilmektedir. Fosil enerji kaynaklarının kullanımı sonrası ortaya çıkan sera gazları çevreyi ve iklimi olumsuz yönde etkilemektedir. İklim değişikliği ise dünya üzerindeki tüm canlıları ve yaşam alanlarını olumsuz etkilemektedir. İnsanlık, iklimin değişmesine neden olan fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarından enerjilerini temin etmelidir. Yenilenebilir enerji fosil yakıtların aksine yenilenen kaynaklardan oluşur. Canlıların üretimi ve tüketimi sonucu büyük bir enerji potansiyeline sahip atık maddeler ortaya çıkar, bu potansiyel biyoenerji üretimi ile değerlendirilebilir. Yenilenebilir enerjilerden olan biyogaz çevre dostu olmasının yanı sıra enerji ve gübre kaynağıdır. Bu çalışma Çanakkale ilinde hayvancılık işletmelerinin en fazla olduğu Örtülüce köyünde (Biga ilçesi) yürütülmüştür. Yapılan anket çalışması ile hayvancılık yapan çiftçilerin başta biyogaz olmak üzere yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği hakkındaki farkındalıkları incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre çiftçilerin büyük çoğunluğu yaşadıkları bölgede iklimlerin değiştiğini belirtmişken çiftçilerin önemli bir bölümü iklim değişikliğinden endişe duyduklarını ifade etmişlerdir. Çiftçilerin önemli bir çoğunluğu yenilenebilir enerjinin çevre dostu olduğunu ve yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut alt yapı ile kullanılabilir olduğunu düşünmektedir. Çiftçilerin neredeyse tamamı biyogaz kavramını daha önce duymuştur. Yapılan regresyon analiz sonuçlarına göre erkek çiftçilerin kadın çiftçilere göre işletmelerine biyogaz tesisi kurma isteklerinin 9,91 kat daha fazla olduğu, iklim değişikliğinden endişelenenlerin ise 6,18 kat daha fazla biyogaz tesisi kurma isteklerinin olduğu görülmüştür. İkim değişikliğinden endişelenen çiftçilerin mevcut biyogaz tesisine paydaş olarak yatırım yapma isteğinin iklim değişikliğinden endişelenmeyenlere göre 2,87 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bilgiye ulaşmada internet kullananların biyogaz konusunda örgütlenme isteğinin ise 8,60 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy that humanity needs is supplied from fossil energy and renewable energy sources. Greenhouse gases that occur after the use of fossil energy sources adversely affect the environment and climate. Climate change, on the other hand, adversely affects all living things and living spaces on earth. Humanity should get its energy from renewable energy sources instead of fossil fuels that cause climate change. Unlike fossil fuels, renewable energy consists of renewable resources. As a result of the production and consumption of living things, waste materials with a great energy potential are produced, which can be exploited by bioenergy production. Biogas, which is one of the renewable energies, is a source of energy and fertilizer as well as environmental friendliness. This study was conducted in Örtülüce village, which has the highest number of livestock farmers in Biga district of Çanakkale province. With the survey study, the awareness of livestock farmers about renewable energy and climate change, especially biogas, was examined. According to the findings obtained, the vast majority of farmers stated that the climate in the region where they live has changed, while a significant part of the farmers have expressed their concern about climate change. A significant majority of farmers consider renewable energy to be environmentally friendly and that renewable energy sources are available with existing infrastructure. Almost all farmers have heard of the concept of biogas before. According to the results of the regression analysis, it was seen that male farmers were 9.91 times more willing to establish a biogas plant in their enterprises compared to female farmers, and those who were worried about climate change were 6.18 times more willing to establish biogas plants. It has been determined that the willingness of the farmers who are worried about climate change to invest in the existing biogas plant as a stakeholder is 2.87 times more than those who are not worried about climate change. It has been determined that those who use the internet to access knowledge are 8.6 times more willing to organize about biogas.