Meme imgesinin 20. yüzyıl heykel sanatındaki konumuna dair bir inceleme
A study on the image of breast in 20th-century sculpture
  1. Tez No: 748691
  2. Yazar: KEMAL ÖZKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖMER EMRE YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu eser metninin amacı 20. yüzyıl heykel sanatında meme imgesinin konumuna dair inceleme yapmaktır. Araştırmanın başlangıcında memenin maddi ve imgesel kapsamda temel çerçevesi çizilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında meme imgesi, 20. yüzyıl Batı sanatında heykel sanatı bağlamında ele alınmış ve sürrealist sanat, pop sanat ve feminist sanat kapsamında incelenmiştir. Bu parçada, psikanalizin icadı, feminist hareketler ve kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması gibi gelişmelerin meme imgesinin anlamsal dağarcığını nasıl dönüştürdüğü araştırılmıştır. Psikanaliz, özellikle de Nesne İlişkileri kuramcılarının psikanalitik çalışmaları çerçevesinde“İlksel nesne”kavramı üzerinden meme imgesinin sanatçıların üretimlerindeki yansıması irdelenemiştir. Louise Bourgeois, Hans Bellmer, Sarah Lucas, Alina Szapocznikow ve Robert Gober gibi sanatçıların eserleri bu bağlamda incelenmiştir. Çalışmanın uygulamalar bölümünde meme imgesi bağlamında kendi üretim pratiğime yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the position the image of the breast in 20th century sculpture art. At the beginning of the research, the basic framework of the breast in the tangible and imaginary context was determined. In the second part of the research, the image of the breast was discussed in the context of sculpture in 20th century Western art. The image of the breast has been studied within the scope of surrealist art, pop art and feminist art. In this piece, it has been investigated how developments such as the invention of psychoanalysis, feminist movements and the spread of mass media have transformed the semantic vocabulary of the image of the breast. Within the framework of psychoanalysis, especially the psychoanalytic studies of Object Relations theorists, the reflection of the image of the breast in the productions of the artists was examined through the concept of“Primary object”. The works of artists such as Louise Bourgeois, Hans Bellmer, Sarah Lucas, Alina Szapocznikow and Robert Gober have been studied in this context. In the practise part of the study, my own production practice in the context of image of the breast is included.