'Now Let Us Shift…' Boundary-Crossing: The Mestiza and Cyborgs in Wild Seed and Lagoon
'Now Let Us Shift …' Sınır Geçişi: Wild Seed ve Lagoon'da Mestiza ve Siborg
  1. Tez No: 748707
  2. Yazar: YILDIZ HAZAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BİLGİN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Donna Haraway'in“siborg”u ve Gloria Anzaldua'nın“mestiza”sı, çoklu, salınımlı ve çelişkili toplumsal ve öznel konumlarını bünyesinde barındıran bireyler için kritik metaforlardır. Haraway'in ve Anzaldua'nın çarpıcı metaforları ve fikirleri, Octavia Butler ve Nnedi Okorafor'un bilimkurgusunda kanıtlanır ve etkili bir şekilde aktarılır. Bu tezde analiz için iki kesişen metin ele alınacak: Haraway'in Simians, Cyborgs and Women: The Reinvention of Nature:“Situated Knowledges”ve“Cyborg Manifesto”ve Gloria Anzaldua'nın Borderlands/La Frontera ve This Bridge We Call Home: Radical Visions for Transformation. Butler'ın Wild Seed ve Okorafor's Lagoon romanlarının eleştirel bir analizini sunulacak ve borderlands teorisini takiben farklı ırk, cinsiyet ve cinsellik tanımlamalarının geçişlerini incelenecektir. Butler ve Okorafor, cinsiyet, ırk ve cinsellik açısından karşıt kimlik politikaları biçimlerine meydan okuyor ve farklı biçimlere dönüşebilen queer, melez ve yabancı karakterler aracılığıyla benzersiz güç ve özgünlük bağlantılarını canlandırarak karakterlerine yetki veriyor. Bu çalışma, Butler'ın ve Okorafor'un kurgusunun Haraway'in“siborg”u ve Anzaldua'nın“mestiza”sında yakalanan potansiyelleri nasıl kavradığını belirleyecek ve ana hatlarıyla belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
Donna Haraway's“cyborg”and Gloria Anzaldua's“mestiza”are critical metaphors for individuals who embody multiple, oscillating, and contradictory social and subject positions. Haraway's and Anzaldua's striking metaphors and ideas become evidenced and effectively transposed in the science-fiction of Octavia Butler and Nnedi Okorafor. This study will explore two intersectional texts, Haraway's Simians, Cyborgs and Women: The Reinvention of Nature:“Situated Knowledges”and“Cyborg Manifesto,”and Gloria Anzaldua's Borderlands/ La Frontera and This Bridge We Call Home: Radical Visions for Transformation as the theoretical basis for analysis. It will present a critical analysis of Butler's Wild Seed and Okorafor's Lagoon, scrutinizing the crossings of different identifications of race, gender, and sexuality following borderlands theory. Butler and Okorafor challenge the opposing forms of identity politics in terms of gender, race, and sexuality, authorizing their characters by enacting unique connections of power and authenticity through queer, hybrid, and alien characters who can shapeshift into different forms. This study will identify and outline how Butler's and Okorafor's fiction grasps the potentialities apprehended in Haraway's“cyborg”and Anzaldua's“mestiza.”