Tokat Kazova koşullarında bazı cin mısırı (Zea mays everta L.) çeşit ve hatlarının verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Investigation of yield and quality characteristics of some popcorn (Zea mays everta L.) cultivars and lines in Kazova, Tokat conditions
- Tez No: 748713
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma 15 cin mısırı genotipinin (Antcin, Aym260, Baharcin, Elacin, TBCM-2, TBCM-3, TBCM-4, TBCM-6, TBCM-12, TBCM-16, TBCM-19, TBCM-23, TBCM-32, TBCM-35, TBCM-41) performanslarını belirlemek amacıyla 2020 yılında“Tesadüf Blokları Deneme”planına göre Tokat-Kazova koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada tepe püskülü çıkarma süresi, koçan püskülü çıkarma süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, bitki başına koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçan kalınlığı, koçanda sıra sayısı, sırada tane sayısı, koçanda tane sayısı, tek koçan verimi, bin tane ağırlığı, tane/koçan oranı, tane nemi, tane verimi, patlama hacmi, patlamayan tane oranı incelenmiştir. Sırada tane sayısı hariç, incelenen özelliklerin tamamı bakımından genotipler arasındaki farklar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. En önemli özellikler olan; patlama hacmi 18.3-33.8 cm3/g, patlamayan tane oranı %1.2-7.2 ve tane verimi 385.0-740.0 kg/da arasında değişim göstermiştir. Araştırmada tane veriminin patlama hacmine olumsuz etkisi olduğu ve patlama hacminin artmasıyla patlamayan tane oranının düştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Genotipler arasında, patlama hacmi açısından TBCM-32 (33.8 cm3/g), TBCM-23 (33.0 cm3/g), TBCM-41 (32.5 cm3/g), patlamayan tane oranı açısından Aym260 (%1.2), TBCM-16 (%1.2), TBCM-32 (%1.2), TBCM-41 (%1.4) ve tane verimi açısından TBCM-12 (740.0 kg/da) ve TBCM-2 (730 kg/da) genotipleri genotipleri öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2020 in order to determine the performance of 15 popcorn genotypes (Antcin, Aym260, Baharcin, Elacin, TBCM-2, TBCM-3, TBCM-4, TBCM-6, TBCM-12, TBCM-16, TBCM-19, TBCM-23, TBCM-32, TBCM-35, TBCM-41)“ It was carried out in Tokat-Kazova conditions according to the ”Way Randomize Blocks plan. In the study Days to 75% tasselling, silking, plant height, first ear height, number of ear per plant, ear length, ear diameter, number of grains on the cob on the order of number of rows, number of grains per ear, single ear yield, thousand-grain weight, grain/core ratio, grain moisture, grain yield, popping volume, percentage of kernel. The differences between Dec genotypes were found to be statistically significant in terms of all the studied characteristics, except for the number of grains in the sequence. The most important characteristics are; that the pooping volume was 18.3-33.8 cm3/g, the non-popping percentage rate was 1.2-7.2%, and the grain yield Dec between 385.0-740.0 kg/da. In the study, it was concluded that the grain yield harms the popping volume and the non-popping percentage rate decreases with the increase of the explosion volume. The TBCM-32 (33.8 cm3/g), TBCM-23 (33.0 cm3/g), TBCM-41 (32.5 cm3/g) genotypes came to the fore in terms of popping volume, while the Aym260 (%1.2), TBCM-16 (%1.2), TBCM-32 (%1.2), TBCM-41 (%1.4) genotypes came to the fore in terms of unexploded grain ratio. In terms of grain yield, the TBCM-12 (740.0 kg/da) and TBCM-2 (730 kg/da) genotypes were significantly superior.