İstanbul ili Esenler ilçesinde bulunan yapı stokunun sismik risk değerlendirmesi
Seismic risk assessment of building stock in Esenler district of İstanbul province
- Tez No: 748724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMID FARROKH GHATTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Esenler ilçesi büyük oranda gecekondu, ömrünü tamamlamış bina yaşı büyük ve riskli yapılardan oluşmaktadır. Özellikle son yıllarda bu alanlardaki sağlıksız yerleşim koşullarını ve yapı kalitesini yaşanabilir seviyeye getirilmesi için kentsel dönüşüm çalışmaları başlatılmıştır. Son on yılda kentsel dönüşümle ilgili birçok yasal çalışmalar başlatılmıştır. Esenler'de mevcutta bulunan yapıların riskli olduğu düşünülse bile, yapı sahipleri binalarını yeniden yaptırma konusunda bilgi, imkân ve yeterli ekonomik seviyede değillerdir. Deprem riski altında bulunmanın büyük bir hayati önem teşkil ettiğinin bilincinde olan insan sayısı çok azdır. Son yıllarda kentsel dönüşümün bu denli gündemde olduğu Esenler'de, halkın çoğunluğu dairelerinin ve iş yerlerinin risk tespitinin yapılıp, idareden yapılarının yenilenmesini istemiştir. Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar ( RYTEİE 2019) yönetmeliği sayesinde riskli görülen binalar hakkında bilgi edinmek için, yapı performans puanı hesaplanarak, binalar risk durumlarına göre sıralanabilmektedir. Bu çalışma ile Esenler İlçesinde yürütülen kentsel dönüşüm Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar ( RYTEİE 2019) kapsamında tespitten uzlaşmaya ele alınacak ve süreç analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Esenler district is mostly composed of slums, buildings that have completed their life, old and risky buildings. Especially in recent years, urban transformation studies have been initiated to bring the unhealthy settlement conditions and building quality in these areas to a livable level. In the last ten years, many legal studies on urban transformation have been initiated. Even if the existing buildings in Esenler are considered to be risky, the owners of the buildings do not have the knowledge, opportunity and sufficient economic level to have their buildings rebuilt. Very few people are aware of the vital importance of being at risk of earthquakes. In Esenler, where urban transformation has been on the agenda in recent years, the majority of the people have asked the administration to renovate their apartments and workplaces after risk assessment. Thanks to the Principles Regarding the Detection of Risky Buildings (RYTEIE 2019) regulation, buildings can be ranked according to their risk status by calculating the building performance score in order to obtain information about buildings that are considered risky. With this study, the urban transformation carried out in Esenler District will be discussed and the process will be analyzed from determination to reconciliation within the scope of the Principles for Detection of Risky Buildings (RYTEİE 2019).