Exploring the development of half-sibling relationships in Turkey: A qualitative study
Annesi ya da babası bir olan kardeşlerin ilişki gelişimini keşfetmek: Türkiye'de nitel bir araştırma
- Tez No: 748723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İngilizce'den tam çevirisiyle 'yarı-kardeş' kavramı, kardeşlerin yalnızca aynı anneyi ya da yalnızca aynı babayı paylaştıkları kardeşlik ilişkilerini tanımlamak için kullanılmaktadır. Yakın zamanlı çalışmalar dünya genelinde dönüşmekte olan aile yapısına dikkat çekmiştir. Ancak özellikle Türkiye bağlamında, yalnızca aynı anne ya da babayı paylaşan kardeşlere yönelik çalışmaların sayısı oldukça azdır. Bu alandaki geçmiş çalışmaların çoğu, bu kardeşlerin varlığının aile dinamiklerine ya da çocuk ve gençlerdeki bireysel etkilerine odaklanmıştır. Diğer çalışmalar ise bu kardeşlerin ilişkilerini anlamaya odaklanarak bu alandaki eksiğe işaret etmişlerdir. Buradan yola çıkarak, bu çalışma aynı anne ya da babaya sahip olan kardeşlerin ilişki gelişimini derinlemesine anlamayı amaçlamıştır. Çalışmanın temel araştırma soruları anne ya da babası bir olan kardeşlerin kardeşlik ilişkilerini nasıl kurduklarını ve bu ilişki kurma sürecini nasıl deneyimlediklerini; ilişkilerinin niteliğini nasıl gördüklerini ve birbirlerinin hayatında nasıl bir rol oynadıklarını; bu ilişkiyi olumlu ve olumsuz etkileyen deneyimleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, 19 ve 37 yaş aralığındaki (M = 28,5) on katılımcıyla Zoom üzerinden yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler 85 ve 120 dakika aralığında sürmüştür. Verilerin analizi için tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Tematik analiz sonuçları dört ana temayı ortaya çıkarmıştır, bu temalar: a) kardeş ilişkisini inşa etmek, b) artan aidiyet, c) ilişkide aksamalar ve d) kardeş ilişkisini sürdürmektir. Bu bulgulardan yola çıkılarak klinik uygulama ve çalışma önerilerinde bulunulmuştur. Ayrıca çalışmanın sınırlılıkları tartışılarak, gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Half-siblingship is defined as a type of sibling constellation where sibling pairs have only one biological parent in common. While recent studies showed that family structures have been noteworthily transforming world widely, the subject of half-siblings is understudied, particularly within the context of Turkey. A majority of the previous work in this area focused on the influence of half-siblings' presence on familial dynamics and individual outcomes. Remaining work made an effort to acknowledge half-sibling relations and indicated the need for further understanding. With consideration of these points, the present study aimed to deeply explore the development of half-sibling relations in Turkey. Main research questions of this study were a) how do adult half-siblings establish a sibling relationship and how do they experience this process?, b) how do they describe their relationship quality and what role does their relationship play in their lives?, and c) what are the experiences that contribute to and diminish their perceived quality of the relationship. Ten participants aged between 19-37 (M = 28,5) were recruited for the current study, and semi-structured interviews were conducted via Zoom. The durations of the interviews were between 85-120 minutes. For the analysis of the data, thematic analysis method was utilized. On the basis of the participants' accounts, four main themes were generated which are a) building a sibling relationship, b) increasing belongingness, c) experiencing ruptures and d) maintaining the sibling relationship. Clinical implications of these results, limitations and suggestions for future studies are discussed.