Farklı analiz yöntemleri ile kara midye (Mytilus galloprovincialis)'nin karakterizasyonunun mevsimsel değişikliğinin izlenmesi
Monitoring the seasonal characterization change of black mussel (Mytilus galloprovincialis) with different analysis methods
- Tez No: 748725
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, 2019-2021 yılları içinde farklı dönemlerde İzmir ili Gülbahçe Körfezi'nden örneklenen midyelerin et kısımlarının kurutulup öğütülmesi ile elde edilen numunelerin ileri analiz yöntemleri ile analiz edilerek sonuçlarının ortaya konulması ve mevsimsel farklılık olup olmadığının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Kurutulup öğütüldükten sonra 100 mikron boyutunda toz haline getirilen örnekler ileri analiz yöntemleri ile analize tabi tutulmuştur. Böylece kuru madde üzerinden ileri analiz yöntemleri ile analiz edilen örnekler arasında farklılık olup olmadığı ortaya konulmuştur. Örnekler Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Endüktif Ortak Plazma Kütle Spektrofotometrisi (ICP-MS), Frouer Dönüşüm Kızılötesi (FTIR) ve Elementel Analiz cihazlarında analizlere tabi tutulmuştur. Bunun yanı sıra örneklerin toplam protein miktarları klasik yöntemle belirlenerek diğer analizlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to reveal the results of the samples obtained by drying and grinding the meat parts of the mussels sampled from the Gülbahçe Bay of İzmir in different periods in 2019-2021 by using advanced analysis methods and to investigate whether there is a seasonal difference. After drying and grinding, the samples, which were powdered in 100 micron size, were analyzed by advanced analysis methods. Thus, it has been revealed whether there is a difference between the samples analyzed with advanced analysis methods on dry matter. The samples were analyzed in Scanning Electron Microscopy (SEM), Inductive Common Plasma Mass Spectrophotometry (ICP-MS), Frouer Transformation Infrared (FTIR) and Elemental Analyzers. In addition, the total protein amounts of the samples were determined by the classical method and compared with other analyzes.