Günümüz heykel sanatında eleştirel içerik
Critical content in contemporary sculpture art
- Tez No: 748728
- Danışmanlar: PROF. FATMA AKYÜREK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde çok geniş bir anlam alanı olan eleştiri sözcüğü, modern Türkçe'de 19. yy'dan itibaren Batı dillerindeki kritik sözcüğünün karşılığı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Eleştirel düşünce sistemleri, toplumsal yaşam, doğa-insan ilişkileri, bilim anlayışı, sanat vb. olguları sorgulayarak insan yaşamını dönüştüren süreçlerde önemli roller üstlenirler. M.Ö 5.yüzyılın Aydınlanma Çağı; Rönesans dönemi; modern eleştirinin doğduğu 18.yüzyıl; 20.yüzyılın ilk yarısında toplumsal olguların tümüne yönelen kültür eleştirisi ve 20.yüzyılın ikinci yarısında radikalleşen eleştirel düşünce sistemleri karşımıza çıkar. İnsan yaşamının olumsuz görüntülerine karşı güçlü eleştiriler geliştiren odakların arasına 19. Yüzyıl'ın sonunda katılan plastik sanatlar, toplumsal eleştiri felsefesinin güç kazanmasına bağlı olarak insana dair tüm sorunları problem edinir. Özellikle 1980'li yılların ardından eleştirel bir üretim düzlemi oluşur. Bu düzlemde öne çıkan başlıklar kamusal alan yapıtları da dahil olmak üzere karşı anıt olgusu, kurumsal eleştiri, günümüz sanatında öteki sorunsalı bağlamında feminist sanat eleştirisi, LGBT sanat, etnik kimlik ayrımcılığı ve ırkçılık karşıtı eleştirel tutum, göçmen ve mülteci krizi gibi konular dikkati çeker.
Özet (Çeviri)
The word“criticism,”which has an enormous meaning today, has been used in modern Turkish since 19. century as equivalent to the word“critical”from the Western languages. The systems of critical thought who transform human beings' lives via questioning the facts like the social life, the nature- human relations, the scientific thought, art, etc., are loaded important roles within these processes. We can see various critical thought systems like the Enlightenment period in the 5. century BC., Renaissance period, 18. century in which modern criticism was born, the cultural criticism tends toward all of the social phenomena at the beginning of the 20. century and the radical criticism systems in the second half of the 20. century. The plastic arts have participated in the centers that have created influential critics against damaging images of human lives at the end of the 19. century, owned all the human problems as their problems concerning the increase in the strength of the philosophy of the social criticism. Especially after the 1980s. a critical production platform is created. In this platform, some subjects –including public monuments- attract attention like counter- monumentalism, institutional criticism, feminist art criticism based on otherness in the contemporary art, LGBT art, discrimination based on ethnic identity, critical antiracist behavior, and immigrant and refugee crisis.