The phenomenology of intergenerational transmission of fatherhood in two generations of migrated alevi fathers in turkey
Türkiye'de göç eden iki kuşak alevi babalarda babalığın nesillerarası aktarım fenomenolojisi
- Tez No: 748727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma iki makale içermektedir. Sunulan başlangıç makalesi Alevilik kültürü, babalık olgusu ve göç olgusunu açıklamak amacıyla yazılmış bir literatür taramasıdır. Bu amaçla bu bölüm, (a) Alevilik ve Alevilik kültürünün tanımı, (b) babalık ve cinsiyet rolleri, (c) azınlık baba olmak, (d) Türkiye'de baba olmak, (e) göç ve ruh sağlığı (f) göç ve kültürleşme ve (g) göç ve aile dinamikleri başlıklarını içermektedir. Araştırma makalesi olarak isimlendirilen ikinci kısım, literatürden yola çıkarak oluşturulan nitel çalışma ekseninde göç eden Alevi babalarda babalığın nesiller arası aktarımını Nesiller Arası Aile Terapisinin temel kavramları ve literatür taraması makalesi aracılığıyla anlamayı amaçlamaktadır. Beş birinci kuşak ve beş ikinci kuşak Alevi baba ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ardından yapılan Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz sonucunda 4 ana tema ortaya çıkmıştır: (a) Alevi erkek olmanın zorluğu, (b) Türkiye'de Alevi baba olmak, (c) yeni bir babalığa doğru yürüyüş ve (d) birinci kuşak babalardan ikinci kuşak babalara babalığın geçen zamanla aktarımı. Oluşan sonuçlar sunulan literatür ekseninde tartışılmış, sadece klinisyenler için değil aynı zamanda alanda çalışan araştırmacılar için de önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes two articles. The beginning article introduces is a literature review written to explain of Alevism culture, the phenomenon of fatherhood and migration. For this objective, the article includes (a) the definition of Alevism and Alevism culture, (b) fatherhood and gender roles, (c) fatherhood in minorities, (d) being a father in Turkey, (e) migration and mental health, (f) migration and acculturation process, and (g) migration and family dynamics. The second part was named research article which is the literature conducting qualitative study aim to understand the intergenerational transmission of fatherhood via essential viewpoint of Bowen's Family Systems Theory and participants' experiences via literature review article. As a result of the Interpretative Phenomenological Analysis conducted after the semi structured interviews with five first-generation and five second-generation Alevi fathers, 4 main themes were emerged: (a) difficulties of being an Alevi man, (b) being Alevi father in Turkey, (c) walking through new fatherhood and (d) fatherhood transitions from 1st to 2nd generations in the passing times. The results obtained were discussed in the presented literature, recommendations were made not only for clinicians, but also for researchers who are working in the field.