Artırılmış gerçeklik destekli eğitsel oyuncakların okul öncesi İngilizce öğretiminde kullanımının incelenmesi
An examination of using augmented reality-supported educational toys in preschool English teaching
  1. Tez No: 748743
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, AG destekli eğitsel oyuncakları kullanan okul öncesi dönemdeki çocukların İngilizce kelime/kavram öğrenme ve hatırlama düzeyleri belirlenmektedir. Ayrıca çocukların motivasyonlarını etkileyen faktörleri ve meşguliyetlerini ortaya çıkarmak amaçlanmış; çocukların ve öğretmenlerin öğrenme deneyimlerinin nasıl olduğu incelenmiştir. Bu çalışmada karma araştırma deseni kullanılmıştır. Kelime/kavram ön test-son test ve hatırlama testi, öğrenci motivasyon formu, meşguliyet gözlem formu, öğrenci ve öğretmen genel görüşme formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Çalışma grubu 36 anasınıfı öğrencisinden oluşmaktadır. Nicel verilere betimsel ve kestirimsel analiz, nitel verilere içerik analizi uygulanmıştır. 1 hafta pilot uygulama gerçekleştirilmiş, asıl uygulamalar 5 haftada tamamlanmıştır. AG destekli eğitsel oyuncakları kullanan çocukların ön test-son test sonuçları arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Uygulamadan iki hafta sonra çocuklar öğrendikleri kelimelerin az bir kısmını unutmuşlardır. Nitel veriler ışığında çocukların motivasyonlarını etkileyen birçok faktör olduğu görülmüştür. Çocukların meşguliyetlerinin olumlu ve yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çocuklar bu materyalleri dikkat çekici ve eğlenceli bulmuşlar, öğrenme sürecinden keyif almışlardır. Okul öncesi öğretmenleri materyallerin öğrenci düzeyine uygun olduğunu, etkinliklerin eğlenceli ve akılda kalıcı olduğunu belirtmişlerdir. Çalışmada AG destekli eğitsel oyuncakların okul öncesi dönemde İngilizce kelime/kavram öğretiminde ve hatırlama düzeylerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Çocukların motivasyonlarını etkileyen faktörler arasında, dikkat boyutunda yapboz etkinlikleri, ilgi boyutunda İngilizce kelime öğrenmek, güven ve başarma boyutlarında ise İngilizce seslerin anlaşılır ve akılda kalıcı olması olmuştur. Çocukların uygulamalar sırasında zorlanmadıkları, oluşan problemlere hızlıca çözüm getirdikleri, etkinlikleri tamamlamak için dikkatle ve grupla işbirliği içinde çalıştıkları belirlenmiştir. Tüm AG uygulamalarında en çok sevilen özellikler 3B modelleri ve animasyonları tablette görmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the English word/concept learning and retention levels of preschool children using AR-supported educational toys are determined. In addition, it was aimed to reveal the factors affecting children's motivation and their engagements; the learning experiences of children-teachers were examined. The mixed research design was used in this study. Word/concept pre-test and post-test and retention test, student motivation form, engagement observation form, and student and teacher general interview form were used as data collection tools. The sample group consists of 36 kindergarten students. Descriptive and predictive analysis was applied to quantitative data and content analysis was applied to qualitative data. It was determined that there was a significant difference between the pre-test and post-test results of the children who used the AR-supported educational toys. Two weeks after, the children forgot a small part of the words they learned. In the light of qualitative data, it has been seen that there are many factors affecting children's motivation. Children found these materials interesting and entertaining. It was determined that AR-supported educational toys were effective in teaching English words/concepts and retention levels in the preschool period. Among the factors affecting children's motivation were puzzle activities in the attention dimension, learning English words in the interest dimension, and the English sounds being understandable and memorable in the dimensions of confidence and achievement. It was determined that the children did not have difficulties during the practices and they worked carefully and in cooperation with the group to complete the activities.