Tekstil tasarımında denim üretim atıklarının geri kazanımı üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on recovery of denim production waste in textile design
- Tez No: 748742
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN ÖZLENEN İŞMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojik gelişmelerin hayatımıza getirdiği yenilikler, günlük alışkanlıklarımızı ve yaşam biçimini de etkileyerek değişmesine neden olmaktadır. Modanın hızlı üretim ve tüketim anlayışından doğan çevresel etmenlerin doğaya zarar vermesi nedeniyle ekolojik kaygılar oluşmaktadır. Günlük yaşam ve endüstriyel açıdan farkındalık gerektiren bu durum için, ekolojik kaygıların azaltıldığı üretim yöntemleri hedeflenmektedir. Denim tasarımında, atıkların yeniden kullanımı, geri dönüşümü gibi çevre dostu ekolojik teknikler ve yaklaşımların yanı sıra günümüz moda anlayışına uygun yeni bakış açıları sayesinde sürdürülebilir tasarım ve üretime bir katkı sağlanmaktadır. Tasarımcıların tasarım ve üretim aşamasından, üretim sonrasına kadar devam eden sürede aldıkları kararlar sürece katkı sağlamaktadır. Atığa ayrılmış olan giysiler ve kumaş parçaları kumaş veya tasarım değerlerine dönüştürülerek farklı bir boyutta kullanım ömürleri uzatılabilmektedir. Bu tezde denim üretiminden gelen atıklar, bu atıkların tekrar değerlendirilme şekilleri, tasarımcıların geri dönüşüm, ileri dönüşüm gibi yaklaşımlarda kullandıkları yöntemler/teknikler incelenerek atık denim kumaşlar ve giysilerin tekstil tasarımında kullanım olanakları üzerinde çalışılmıştır. Denim atıklarına farklı tekstil teknikleri ve kimyasal yöntemler uygulayarak deneysel yüzey tasarımları oluşturulmuştur. Böylece denim atıkları geri kazanılarak çevre dostu bir yaklaşımla özgün tasarımlara dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The innovations that technological developments bring to our lives also affect our daily habits and lifestyle, causing them to change. Ecological concerns arise because the environmental factors arising from the fast production and consumption approach of fashion harm nature. Production methods that reduce ecological concerns are aimed for this situation, which requires awareness in daily life and industrial terms. In denim design, a contribution is made to sustainable design and production thanks to environmentally friendly ecological techniques and approaches such as waste reuse and recycling, as well as new perspectives in line with today's fashion understanding. The decisions taken by the designers from the design and production phase to post-production contribute to the process. By converting the clothes and fabric pieces that are separated into waste into fabric or different design values, their useful life can be extended in a different dimension. In this thesis, the wastes from denim production, the way these wastes are reused, the methods/techniques used by designers in approaches such as recycling and upcycling are examined and the possibilities of using waste denim fabrics and clothing in textile design are studied. After the experimental surface creation studies by applying different physical and chemical methods to denim waste, original clothing designs were made. Thus, denim wastes are recycled and transformed into original designs with an environmentally friendly approach.