Evaluation of osteocalcin and GFR with kidney function tests in patients with renal disorders
Böbrek hastalarında böbrek fonksiyon testleri ile osteokalsin ve GFR'nin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 748749
  2. Yazar: ATHAR KHALID QASIM AL-KARKHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ WAFAA RAJİ MOHAMMED JODA ALFATLAWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH) çok gerçek bir hastalıktır ve büyüyen bir sorun vardır. Kronik böbrek hastalığı, ilerleme ile karakterizedir, sonunda kronik böbrek yetmezliğinin (CKF) son aşamasına kadar gelişen böbrek fonksiyonunun bozulmasıdır. Çalışma, diyabetli veya diyabetsiz böbrek yetmezliği olan hastalarda osteokalsinin etkisini değerlendirmek için tasarlandı. Mevcut çalışma, bir hastaneden Ospy-Emamain Al khadhemain-eğitimine kadar Kasım 2021 Ocak 2022 arasındaki dönemde T2DM'li 20 kronik böbrek hastalığına veya T2DM'siz 20 kronik böbrek hastalığına bölünmüş 40 hastayı içeriyordu. Grup sağlıklı 28 kişiyi kontrol ediyor, 10 dakika boyunca dakikada 3000 çıkarma ile merkezi döngü kullanılarak her kan örneğinden kan serumu ayrıldı, Yaş, vücut kitle indeksi ve cinsiyet eşitliğini içeren her denekten veri toplandı. Bu çalışma, Rivers Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Araştırma Birimi'nde yapılmıştır, Osteokalsin, kontrol grubuna (27,70 ± 3,46mg / dL) kıyasla T2DM'siz CDK'da (7,32 ± 1,52: P-değeri =
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease, often known as CKD, is a very serious illness, and the issue is becoming worse. The progressive loss of kidney function that is characteristic of chronic kidney disease is what ultimately leads to the terminal stage of chronic renal failure (CKF). The purpose of this research was to determine whether or not diabetes had a role in the impact that osteocalcin had on individuals who were already suffering from renal failure.The current study included 40 patients divided in 20 chronic kidney disease with T2DM or 20 chronic kidney disease without T2DM during the period between November 2021 January 2022, from a hospital to Ospy- Emamain Al khadhemain- education. The group controls 28 people healthy. It was separated blood serum from each blood sample using the central cycle with the 3000 expulsion per minute for 10 minutes. Data collection from each subject were taken which included: age, body mass index, and gender equality. This study was conducted at the Medical Research Unit at the Faculty of Medicine, University of Rivers. Osteocalcin showed significant dropping in CDK without T2DM (7.32 ± 1.52: P-value =