Gürültüde konuşmayı ayırt etme problemi olan ve olmayan yetişkinlerde santral işitsel işlemlemeye yönelik becerilerin değerlendirilmesi
Evaluation of central auditory processing skills in adults with and without the problem of distinguishiig speech in noise
- Tez No: 748752
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gürültü varlığında konuşmaları anlamada duyulan güçlük, işitme kayıplı kişilerin yanı sıra, işitme kayıplı olmayan normal işiten bireylerde de karşımıza çıkmaktadır. Rutin olarak kullanılan saf ses odyometri ve konuşma testleri bireylerin günlük yaşam gürültüsündeki konuşmayı anlama becerilerini belirlemede yetersiz kalmaktadır. Çalışmadaki amacımız; gürültüde konuşmayı anlamayı etkilediği düşünülen binaural entegrasyon, işitsel temporal sıralama ve çözünürlük gibi santral işitsel işlemleme becerilerini değerlendirmektir. Çalışmaya 18-30 yaşları arasında 60 normal işiten birey katılmıştır. (SSO≤25 dB) Gürültüde konuşmayı ayırt etme skoru (GKAES) ortalamalarına göre katılımcılar gürültüde konuşmayı ayırt etme problemi (GKAEP) olan ve olamayan şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da Frekans Patern Testi (FPT), Süre Patern Testi (SPT), Maskeleme Düzey Farkı (MDF) ve Rastgele Aralık Tespit Etme (RATET) testleri uygulanmıştır. GKAEP-Olan gruptaki bireylerin GKAEP-Olmayan gruptaki bireylere göre sağ ve sol kulak FPT skorları anlamlı düzeyde düşük, RATET 500 Hz, RATET 4000 Hz ve RATET Bileşke (500-4000 Hz) anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Her iki grup arasında 500 Hz MDF, 750 Hz MDF, sağ ve sol kulak SPT, RATET 1000 Hz ve 2000 Hz arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ayrıca tüm katılımcılarda GKAES ile RATET Bileşke, 500 Hz ve 4000 Hz arasında negatif yönlü korelasyon saptanmıştır. GKAES ile sağ ve sol kulak FPT skorları arasında pozitif yönlü korelasyon saptanmıştır. Mevcut çalışmanın sonuçlarına bakıldığında; FPT ve RATET gibi temporal işlemleme becerilerini değerlendiren testler ile gürültüde konuşmayı ayırt etme skorları arasında bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen bulguların kliniklere ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Difficulty in understanding speech in the presence of noise is encountered not only in people with hearing loss, but also in individuals with normal hearing without hearing loss. Routinely used pure tone audiometry and speech tests are insufficient to determine the ability of individuals to understand speech in daily life noise. To evaluate central auditory processing skills such as binaural interaction, auditory temporal sequencing and resolution, which are thought to affect speech understanding in noise. 60 normal hearing individuals between the ages of 18-30 participated in the study. (PTA≤25 dB) According to the average speech discrimination score in noise (SDSIN), the participants were divided into two groups as those with speech discrimination problems in noise (SDP) and those without (Non-SDP). Frequency Pattern Test (FPT), Duration Pattern Test (DPT), Masking Level Difference (MLD) and Random Gap Detection Test (RGDT) tests were applied to both groups. The FPT scores of the right and left ears of the individuals in the group with SDP were significantly lower, and the RGDT 500 Hz, RGDT 4000 Hz and RGDT Compound (500-4000 Hz) were found to be significantly higher than those in the Non-SDP group. There was no statistically significant difference between the two groups between 500 Hz MLD, 750 Hz MLD, right and left ear DPT, RGDT 1000 Hz and 2000 Hz. In addition, a negative correlation was found between the SDSIN and RGDT-Compound, 500 Hz and 4000 Hz in all participants. A positive correlation was found between SDSIN and right and left ear FPT scores. Looking at the results of the current study; a correlation was found between tests evaluating temporal processing skills, such as FPT and RGDT, and speech discrimination scores in noise. It is thought that the findings will contribute to the clinics and literature.