Çağdaş seramik sanatında hayvan figürü betimlemeleri ve seramik uygulamalar
Animal figure descriptions and ceramic applications in contemporary ceramic art
- Tez No: 748769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsanlar ve hayvanlar geçmiş dönemlerden günümüze kadar yaşamlarını birlikte sürdürmeye devam etmektedirler. İnsanoğlunun hayvanla olan ilişkisi zaman zaman bir dostluğa dayanırken bazen de hayvanlar avlanarak besin kaynağı olarak tüketilmiştir. Sanatın ortaya çıkışı ile birlikte, geçmiş çağlardan günümüze insanların sanata aktarmak için en çok tercih ettikleri konunun hayvanlar olduğu görülmektedir. Mağara duvarlarına yapılan resimlerde ve heykellerde de hayvanların varlığının baskınlığı hissedilmektedir. Hayvan figürleri bazen bir amfora ya da bir çanak üzerine yapılmış bezemeler şeklinde, bezen de üç boyutlu bir figüratif heykel olarak karşımıza çıkmaktadır. Çağdaş seramik sanatında ise hayvan figürünün kullanımı uzunca bir geçmişe sahiptir. Seramiğin buradaki yeri incelendiğinde artık bir heykel olarak evrildiği görülür. İlk zamanlar sadece kullanım eşyası, daha sonra endüstriyel ürünler ve hediyelik eşya olarak gerçekleşen üretim, günümüzde endüstriyel kısmının yanında artık sanatsal bir boyut kazanmıştır. Yapılmış olan çalışmalarda sanatçının her zaman izleyiciye iletmek istediği bir mesaj bulunmaktadır. Bazı sanatçılar bu mesajı iletirken hayvan figürlerini kullanmayı tercih etmişlerdir. Sanatçıların bir kısmı bu figürleri realist bir şekilde uygulamayı tercih ederken bir kısmı hayvan anatomisine çok bağlı kalmadan çalışmakta bir kısmı da insan ve hayvanı birleştirerek çalışmalarına farklı bir yorum getirmişlerdir. Bu tez çalışmasında tarihsel süreç içerisinde hayvan figürünün kullanımı ile ilgili kapsamlı bir literatür taraması yapılmış, ulaşılan bilgiler doğrultusunda hayvan figürü kullanımının yeri ve önemi tarihsel örnekler üzerinden aktarılmaya çalışılmıştır. Hayvan figürü çalışan çağdaş seramik sanatçılarından örnekler sunulmuştur. Son bölümde ise ilk çağlardan itibaren hayvan ve insanın aynı yaşam alanlarını paylaşması, günümüzde bazı hayvanların evcilleştirilip insanlaştırılması ve hayvan doğasına aykırı davranış biçimleri uygulamalar kısmının konusunu oluşturmaktadır. Anahtar Sözcükler Seramik, Hayvan, Figür, Seramik Hayvan Figürü
Özet (Çeviri)
Humans and animals have been coexisting and living together from past to present. While the relationship between humans and animals depend on friendship from time to time, animals have also been hunted and consumed as nutritional source since the first existence of mankind. With the emergence of art, it has been observed that animal is the most common subject that artists have preferred to transfer to art from the early past to present.The dominance of animal presence both in drawings made on cave walls and in sculptures is highly felt. Animal figures appear as adornments carved on an amphora or a pot or they sometimes appear as a three dimensional figurative sculpture. The use of animal figure in modern ceramic art has a long history. When the place of ceramic is examined in this area, what is seen is that it has evolved into sculpture. The product which was first made only as an object for personal use and later as an industrial product and a gift has gained an artistic dimension together along with the industrial side. There has always been a message that an artist wants to convey to the viewer in the works that have been created. Some artists prefer to use animal figures to convey their messages. While some artists apply these animal figures in a realistic way, some others work without remaining closely tied to the anatomy of an animal and some others merge human and animal and have different interpretations in their works of art. In this thesis, a thorough literature review has been made regarding the use of animal figure. According to the information obtained, the place and the importance of animal figure use is conveyed through historical examples. Samples of ceramic artists who work on animal figure are presented. In the final part, what makes up the subject of the practice part is humans' and animals' sharing the same habitat starting from early times, domestication and humanization of some animals today and patterns of behaviour against animal nature. Key Words Ceramic, Animal, Figure, Ceramic Animal Figure