The effects of multimodal representations on middle school students' science learning
Çoklu modsal betimlemelerin ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmelerine etkisi
- Tez No: 748770
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çoklu modsal betimlemeler öğrencilerin betimlemeleri kullanarak fikirlerini ilettikleri öğrenme sürecinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, çoklu modsal betimlemelerin öğrencilerin fen öğrenmeleri, fene yönelik motivasyonları ve 21. yüzyıl becerileri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu çalışmada ön test ve son test içeren yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu çalışma Türkiye'de İstanbul ilinin Avcılar ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun 7. sınıflarında öğrenim gören toplam 35 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda (n=19) fen bilimleri dersi çoklu modsal betimlemelere dayalı olarak işlenmiştir. Bu gruptaki öğrenciler çoklu modsal betimlemelerin kullanıldığı yazma etkinlikleri gerçekleştirmişlerdir. Kontrol grubunda (n=16) Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevcut programına göre fen bilimleri dersleri işlenmiştir. Veriler, ön test ve son test olarak kullanılan Fen Bilimleri Başarı Testi (SAT), Fen Öğrenme Motivasyon Anketi (SLMQ) ve Ortaokul Öğrencileri için 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (TFCSS) ile toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, deney ve kontrol grubunun fen başarılarında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular ayrıca, çoklu modsal betimlemeler ile fen öğretiminin öğrencilerin fen öğrenimine katkı sağladığını desteklemiştir. Ayrıca çoklu modsal betimlemelerin kullanıldığı öğretim yöntemi ve mevcut öğretim yönteminin öğrencilerin motivasyonu üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. 21. yüzyıl becerileri açısından bakıldığında bulgular çoklu modsal betimleme kullanımının öğrencilerin becerileri üzerinde anlamlı bir farka yol açmadığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Multimodal representations play crucial role in students' learning process that students communicate their ideas by using representations. The main aim of this research is to determine the effects of multimodal representations on students' science learning, motivation towards science and 21st century skills. Quasi-experimental with pre-test and post-test design was used in this study. This study was conducted with total of 35 students that were seventh graders of a public middle school located in Avcılar district in Istanbul province in Turkey. Experimental group (n=19) was taught science lessons according to multimodal representations. They performed writing activities by using multimodal representations. Control group (n=16) was taught science lessons according to National Ministry of Education's existing program. The data was gathered by Science Achievement Test (SAT), Science Learning Motivation Questionnaire (SLMQ) and 21st Century Skills Scale for Secondary School Students (TFCSS) that were used as pretest and posttest. Results of the study indicated that there is a meaningful difference in science achievement of experimental and control group in the favor of experimental group. Findings also supported that teaching science to students with multimodal representations contributed to their science learning. Moreover, multimodal teaching method and existing teaching method did not have a significant effect on students' motivation as well as 21st Century Skills.