Duygusal zekânın kadın girişimciliği üzerine etkisi: Samsun ili örneği
The effect of emotional intelligece on women's entrepreneurs hip: The case of Samsun
  1. Tez No: 748787
  2. Yazar: BÜŞRA KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZAN CİNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışma duygusal zekânın kadın girişimcilik üzerine etkisini incelemesi açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda duygusal zekâyı desteklemeye yönelik çalışmalar kadın girişimcilikte başarının artmasına sebep olarak görülerek, duygusal zekânın kadın girişimcilik üzerinde pozitif etki oluşturacağı varsayımı ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Duygusal zekânın kadın girişimciliği üzerinde etkisi tüm zekâ, duygu kavramları ve alt boyutları çalışma kapsamında yer almış bu ilişki bütün yönleri ile inceleme alanı bulmuştur. Araştırmanın örneklemini, evren içerisinde kolayda örneklem yöntemi ile seçilen, Samsun Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı 82 kadın girişimci oluşturmaktadır. Yapılan analizlerde; katılımcıların demografik özelliklerine göre gruplara ait frekans (n) ve yüzde (%) değerlerine birlikte yer verilmiştir. Daha sonra araştırma kapsamında kullanılan ölçekler, güvenilirlik analizleri, ortalama karşılaştırma testleri, ilgileşim analizleri ve basit doğrusal regresyon analizi teknikleri yer almaktadır. Yine bu çalışmada; araştırmaya katılanların medeni durum, çocuk sayısı, aylık gelir, eğitim durumu, eşin eğitim durumu, anne ve babanın eğitim durumu, anne ve babanın çalışma durumu, ailedeki girişimci durumu ve yakınlık derecesine yer verilmiştir. İş yaşamına ilişkin bilgiler ise; faaliyet gösterilen sektör, yıl, konum, toplam çalışan sayısı, daha önceden girişimcilik faaliyetinde bulunuldu mu, kaç yıl olmak üzere katılımcıların demografik değişkenler açısında incelenmiş ve elde edilen analiz sonuçları yorumlanmıştır. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada duygusal zekâ ile kadın girişimcilik arasındaki ilişki irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper is vital in terms of examining the effect of emotional intelligence on female entrepreneurship. In this context, studies that support emotional intelligence were seen as causing an increase in success in female entrepreneurship, and carried out with the assumption of emotional intelligence would have a positive effect on female entrepreneurship. The concepts of intelligence, emotion and its sub-dimensions were included in the scope of this thesis, and this relationship was examined in all its aspects on emotional intelligence on female entrepreneurship. The sample of the thesis consists of 82 women entrepreneurs registered in Samsun Chamber of Commerce and Industry, that selected by convenience sampling method in the universe. According to the demographic characteristics of the participants, the frequency (n) and percentage (%) values of the groups were included together. Then, the scales used in the thesis reliability analyzes, mean comparison tests, correlation analyzes and simple linear regression analysis techniques are included. Again, in this study; The marital status, number of children, monthly income, education level, spouse's education level, mother's and father's education level, mother's and father's working status, entrepreneurial status in the family and the degree of closeness of the participants in the thesis are included. Information on business life; The sector, year, location, total number of employees, previous entrepreneurship activities, and how many years were examined in terms of demographic variables of the participants and the results of the analysis were interpreted. To summarize, the association of emotional intelligence and female entrepreneurship was examined in this thesis.