The effects of country of origin and consumer affinity on product judgment and willingness to buy: A Research on Yemeni consumers
Menşe ülkenin ve tüketici yakınlığının ürün kararına ve satın alma istekliliğine etkileri: Yemenli tüketiciler üzerine bir araştırma
- Tez No: 748802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ERDOĞAN YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tüketici ürünleri değerlendirmesinde menşe ülke etkilerinin incelenmesi, tüketici davranışı ve uluslararası pazarlamada önemli bir araştırma alanıdır. Nispeten yeni bir kavram olan tüketici yakınlığı, uluslararası pazarlarda da tüketici davranışını etkileyen bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırma, menşe ülkenin ve tüketici yakınlığının Yemen'de ürün yargıları ve satın alma isteği üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışma ayrıca Yemenli tüketicilerden Türkiye'ye yönelik veriler toplayarak üretim ve pazarını Yemen ülkesine taşımayı planlayan Türk şirketleri için yararlı bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study of country of origin effects on consumer products evaluation is an important area of research in consumer behaviour and international marketing. Consumer affinity, which is a relatively new concept, is also considered as a factor affecting consumer behaviour in international markets. Our objective is to examine the impact of country of origin and consumer affinity on product judgment and willingness to buy in Yemen. In this study also provide useful insights for Turkish companies that have planned to move their production and market to Yemen country by collecting data from Yemeni consumers concerning toward Turkey