Mongolian consumer's perceptions, attitudes and preferences for foreign and domestic brands: The case of computer industry
Moğol tüketicilerin yerli ve yabancı ve markalara yönelik algı, tutum ve tercihler: Bilgisayar sektörü örneği
- Tez No: 306731
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı Moğolistanda bilgisayar satın alma konusunda tüketicilerin algı ve davranışlarında yerli ve yabancı ürünler arasında bir farlılık olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmadaki değişkenler arasında bilgisayarların özellikleri ve bilgisayar kullancıların demografik özellikleri yer almaktadır. Ayrıca, köken ülke ve tüketicilerdeki kavimcilik etkileri incelenmektedir.Çalışmada Moğolistanın başkenti olan Ulan Baturda anket yöntemi ile toplanın birincil veriler kullanmıştır. Toplam 230 bilgisayar kullanıcısı anketlerı cevaplamıştır.Bulgular, yerli ve yabancı bilgisayar markalarına yönelik tüketici davranışlarının önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Tüketiciler tasarım, özel fonksiyonlar, esnek fiyat, iyi kalite, artı aksesuarlar, garanti politikası, marka ismi, promosyon ve resmi yazımlar bağlamında yerli Moğol (Mogul) bilgisayarlara karşı daha olumlu bir tutum sergilemektedirler. En önemli farklılık tüketicilerin yaşları ve tutumları arasında bulunmuştur.Moğol tüketicilerin görece tercih ettikleri bilgisayarlar Japonya, Amerika ve Kore'de üretilenlerdir. İlginç olan, diğer bilgisayar özeliklerine gore bilgisayarın üretildiği ülkenin tüketicinin karar vermesinde düşük öneme sahip olmasıdır. Tüketici kavmiyetciliği açısından ise yerli bilgisayar markalarıyla kavmiyetçilik arasında olumlu bir korelasyon varken; yabancı bilgisayar markalarıyla tüketici kavmiyetçiliği ve tutumları arasında olumsuz bir korelasyon tespit edilmiştir. Dahası, demografik değişkenlerin tüketici kavmiyetçiliği üzerinde etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to study whether or not consumer perceptions and attitudes toward purchasing domestic versus imported computer product differ among consumers in Mongolia. Variables to be investigated include computers? attributes and demographic characteristics. Also, the effects of country of origin and consumer ethnocentrism were examined.The survey questionnaire was employed to collect the primary data in Ulaanbaatar, the capital city of Mongolia. A total of 230 computer users completed and returned use able questionnaires.The findings showed that consumer attitudes toward domestic versus foreign computer brand differed significantly. Consumers had an overall more positive attitude towards foreign computer over Mongolian domestic computer (Mogul) with regard to good design, special functions, low price, and case to use, good quality, plus accessories, guarantee policy, brand name, promotions and official software. However, no significant difference was found in consumer attitudes such as demographics that namely gender, occupation and income level. The significant difference was found in between consumers? ages and consumers attitudes.Their three most preferred country of origin of computer were Japan, America and Korea, respectively. Interestingly, relative to other computer attributes, country of origin was generally of low importance in consumer decision-making. For consumer ethnocentrism, the results indicated that there was a positive correlation between domestic brand computer and ethnocentrism, there was negative correlation between consumer ethnocentrism and attitude and foreign computer brand. Furthermore, demographic variables did not show effects on consumer ethnocentrism.