Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda erasmus+ka2 stratejik ortaklık projelerine katılan öğretmenlerin kültürlerarası iletişim yeterliliklerine ilişkin görüşleri
The views on intercultural communication competences of teachers who participated in erasmus+ka2 strategic partnership projects in schools affiliated with the Ministry of National Education
  1. Tez No: 748822
  2. Yazar: MUSTAFA ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Göç ve küreselleşme gibi çeşitli sosyal ve politik etkenlere bağlı olarak kültürlerarası ilişkiler de kaçınılmaz bir duruma dönüşmüştür. Ülkeler arasında eğitim, ticaret, sanat, spor gibi belirli alanlarda iş birliktelikleri gelişmektedir. Dünyanın küresel bir köy olarak nitelendiği bugünün şartlarında yabancı kültürleri yakından tanımak ve onlar ile bir arada olmak önemlidir. İyi niyet temeline bağlı karşılıklı anlayış içerisinde olması gereken kültürlerarası iletişim faaliyetleri bir zenginlik ve çeşitlilik olarak da ifade edilmektedir. Bu bakımdan değerlendirildiğinde doğru iletişim ortamları ile geliştirilen ilişkiler kültürler arasında geleceğe yönelik birliktelikler sağlar ve yabancı kültürleri birbirleri ile yakınlaştırır. Yabancı kültürleri tanımaya açık olmak, etnomerkezci bir yapıdan uzaklaşarak onları kendi kültürel yapıları içerisinde öğrenmeye çalışmak kültürlerarası iletişim yeterliliği kavramını ön plana çıkarmaktadır. Burada özellikle iletişimi etkin ve verimli kılacak yabancı dil yeterliliği, bireylerin arasında mesajların doğru kodlanması ve iletilmesi bakımından gereklidir. Bugünün değişen şartlarında kültürlerarası iletişim faaliyetleri de çeşitlenmektedir. Yabancı kültürlerarasında iş birlikteliği ortamları sağlayan Erasmus+ programı da bu yönde faaliyetler barındıran bir Avrupa Birliği programıdır. Araştırma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda Erasmus+ Ka2 stratejik ortaklık proje faaliyetlerine katılan öğretmenlerin kültürlerarası iletişim yeterliliklerine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak sürdürülen araştırmada katılımcılar ile yapılan görüşmeler esnasında yöneltilen soruların içeriklerine bağlı olarak betimsel analiz yapılmıştır. Bu betimsel analizler ile katılımcı öğretmenlerin görüşlerine bağlı olarak Erasmus+ programının kültürlerarası iletişim yeterliliğine katkısının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to various social and political reasons such as migration and globalization, intercultural relations have become an inevitable circumstance. Countries are progressing cooperation with each other in certain fields like education, trade, art and sports. In today's conditions, where the world is perceived as a global village, it is crucial to get to know foreign cultures intently and to be together with them. Intercultural communication actions, which should be in mutual understanding based on goodwill, are also expressed as a richness and diversity. When evaluated in this respect, the relations established with the right communication environments provide future-oriented collaborations between cultures and keep foreign cultures together. Being susceptible to observing foreign cultures, determining to learn them within their own cultural structure by moving away from an ethnocentric structure brings the concept of intercultural communication competence to the fore. It has been a sought-after feature for societies to have well-equipped individuals with advanced intercultural communication proficiency. Mainly, foreign language proficiency, which makes communication impressive and efficient, is fundamental for the correct coding and transmission of messages among individuals. In today's dynamic plight, intercultural communication activities are also diversifying. The Erasmus+ program, which provides partnership between foreign cultures, is a European Union program that encompasses activities in this direction. Within the scope of the research, the views regarding the intercultural communication competencies of the teachers who participated in the Erasmus+ Ka2 strategic partnership project activities in the schools affiliated to the Ministry of National Education were examined. In the research, which have been conducted using the purposeful sampling method, descriptive analysis was carried out depending on the content of the research questions asked during the interviews with the participants. With these descriptive analyzes, depending on the views of the participating teachers, it has been determined that the Erasmus+ contributes to the intercultural communication competences