Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda kurum imajı ve halkla ilişkiler çallışmaları 'Malatya örneği'
A study of public relations and image of institution in schools of national education ministry 'Malatya sample'
- Tez No: 209605
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİR ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde bilim ve teknolojideki hızlı gelismeler ve rekabetin getirdigi degisim, kurumların kendilerini toplumun tüm kesimlerine anlatma ve tanıtma gerekliligi her zaman kinden daha fazla ön plana çıkmaktadır. Kurumların uzun süre yasamlarını sürdürebilmeleri, kurumları kusatan ve onlarla iletisim içinde olan grupların beklentilerinin karsılanması ile mümkündür. Kurum ve kurulusların dısarıya yansıttıgı görüntü olan kurum imajı, kurumun kamuoyu ile olan iliskilerinde hayati bir öneme sahiptir. Bir kurumun imajına halkla iliskiler saygınlık kazandırmaktadır. Kurum imajının olusturulması, korunması ve pekistirilmesinde halkla iliskilere büyük görevler düsmektedir. Kurum ve kurulusların çogunda halkla iliskiler birimi bulunmamaktadır. Bu kurumlarda halkla iliskiler birimi olmamasına ragmen, halkla iliskiler faaliyetleri, konu hakkında egitim almamıs kisiler tarafından gelisi güzel yürütülmektedir. Okullarda kurum imajı ve halkla iliskiler üzerine yapılan çalısmada, kurum imajı, halkla iliskiler, halkla iliskilerin kurum imajının olusumundaki rolü, okullarda halkla iliskiler, halkla iliskilerin araçları, nitelikleri, hedef kitlesi teorik olarak açıklanmaya çalısılmıstır. Buradan yola çıkarak; okullarda halkla iliskiler okul yöneticileri tarafından nasıl algılanmaktadır? Veliler nazarında okulların imajı nasıldır? Kurum imajının olusumunda halkla iliskilerin rolü üzerine Malatya'daki resmi ve özel okullarda bir arastırma yapılmıstır. Yapılan bu arastırmayla okul yöneticilerinin ve ögrenci velilerinin görüsleri arastırılmıstır. Arastırma sonucu Malatya'daki okulların, veliler nazarındaki imajının iyi oldugu, okullarda halkla iliskilerin okul yöneticileri tarafından iyi algılandıgı bulgularına rastlanmıstır
Özet (Çeviri)
Nowadays fast develeopent of Science and technology and change in competition, brought necessity to institutions to tell and describe themselves become a primary concern more than ever.The long life of institutions depends on fullfilling expectation of groups that are surrounding and connected to the institution. The image of institution which is reflections of foundations and institutions reputation, has a vital importance. Public relations increase respect of institutions image.Public relations has a significant responsibility to create, project and improve the image of institution. Unfortunately there is not any public relation department in many instutions and foundations. Even there is not any public Relations Department in these institutions public relation facilities are handled by untrained people randomly. n this resarch which is done abaut institution image and public relation in schools, institution image, public relations, public relations in schools, public relations tools, quality and target mass. Has been tried to be explained theoritically. Taking these in to account, how public relations in school is understood by school maneger? How is the reputatioon of schools according to parents of students? A resarch has been done abaut role of public relations maintainingan institutions image in Malatya in private and formal schools. Maneger and students parents ideas has been searched in this resarch. The research showed that reputation of schools are good according to parents, public relations welcommed by maneger.