Psikolojik danışmanların COVID-19 salgın döneminde uzaktan eğitim yoluyla yürütülen PDR hizmetlerine ilişkin görüşleri
Opinions of psychological advisors on PDR services carried out through distance education during the COVID-19 epidemic
- Tez No: 748841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, COVİD-19 Salgın Döneminde Gaziantep'te görev yapan psikolojik danışmanların yaşadıkları deneyimlere ilişkin görüşlerini elde etmek amacıyla yapılmıştır. Verilerin toplanması için hazırlanan yarı yapılandırılmış bir görüşme formu ile pandemi sürecinin seyrine uygun olarak yüz yüze uygulanmıştır. Araştırma da kullanılan veri toplama araçlarından elde edilen veriler kodlanarak nicel olan veriler SPSS, nitel olan veriler ise nitel analiz programı (MAXQUADA2020) kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda uzaktan eğitim sürecinde psikolojik danışmanların bağlantı sorunları, öğrenci katılımı azlığı, Web aracının zorluğu, kardeş sayısı fazlalığı, tabletlerin geç gelmesi, gizliliğin olmaması gibi problemlere sahip oldukları tespit edilmiştir. Bunun yanında psikolojik danışmanların çevrimiçi görüşmelerde görüntülerini açmaktan endişe duydukları görülmüştür. Çevrimiçi eğitimlere katılan psikolojik danışmanların verim aldıkları belirlenmiştir. Psikolojik danışmanların grupla psikolojik danışmaya ve eğitsel rehberliğe daha fazla ağırlık verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik danışmanların salgın bittikten sonra uzaktan eğitimin devam etmemesi görüşünde oldukları ve süreç boyunca mesleki ve kişisel doyumlarını tatmin edici bulmadıkları bulgularına ulaşılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to obtain the opinions of psychological counselors working in Gaziantep during the COVID-19 Epidemic Period about their experiences. With a semi-structured interview form prepared for data collectioni it was applied face-to-face in accordance with the course of the pandemic process. The data obtained from the data collection tools used in the research were coded and the quantitative data were evaluated using SPSS and the qualitative data were evaluated using the qualitative analysis program (MAXQUADA2020). As a result of the analysis, it has been determined that psychological counselors have problems such as connection problems, low student participation, difficulty of the Web tool, excess number of siblings, late arrival of tablets, lack of privacy in the distance education process. İn addition, it was observed that psychological counselors were worried about revealing their images in online interviews. İt was determined that the psychological counselors who participated in the online trainings were productive. İt has been concluded that psycholohical counselors give more weight to group counseling and educational guidance. İt has been found and discussed that the psychlogical counselors are of the opinion that distance education should not continue after the epidemic is over and that they do not find their professional and personal satisfactions satisfactory throughout the process.