Çocukluk çağı travmaları ile öz-şefkat arasındaki ilişki
The relationship between childhood traumas and self-compassion
  1. Tez No: 748840
  2. Yazar: ECE YUMUŞAKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TANIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı çocukluk çağı travmaları ile öz-şefkat arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun yanında yaş, cinsiyet, şimdiye kadar psikiyatrik bozukluk tanısı alma durumu, daha önce bir nedenle psikiyatrik, psikolojik destek alma durumu ve diğer insanlara karşı şefkatli bir insan olduğunu düşünme durumu değişkenlerine göre öz-şefkat düzeyinin ve çocukluk çağı travma ölçeği puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 20-60 yaş arasındaki, 242'si kadın, 163'ü erkek olmak üzere toplam 405 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak; Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve Öz Duyarlık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma çevrim-içi ortamda yürütülmüştür. Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak, çocukluk çağı ruhsal travmaları ile öz-şefkat arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, yapılan Çoklu Regresyon Analizinin sonucunda, duygusal ihmal en fazla olmak üzere, cinsel istismar ve duygusal istismarın öz-şefkati yordadığı bulunmuştur. Yaş ile öz-şefkat arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Şimdiye kadar psikiyatrik bozukluk tanısı alanların veya psikolojik destek alanların, almayanlara göre çocukluk çağı travma düzeylerinin anlamlı derecede yüksek olduğu ve öz-şefkat düzeylerinin anlamlı derecede düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer insanlara karşı şefkatli bir insan olduğunu düşünmeyenlerin çocukluk çağı travma düzeylerinin daha yüksek, öz-şefkat düzeylerinin de daha düşük olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak çocukluk çağı travmalarını önleyici çalışmaların yapılması bireylerde öz-şefkati arttıracaktır. Bu konuda yapılacak daha geniş örneklemli ve prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between childhood traumas and self-compassion. In addition, we examined whether the self-compassion level and childhood trauma scale scores differed according to the variables of age, gender, the status of being diagnosed with a psychiatric disorder until now, the status of receiving psychiatric and psychological support for some reason, and the state of thinking that one is a compassionate person towards other people. The sample of the study consists of a total of 405 volunteer participants, 242 female and 163 male, between the ages of 20-60. As data collection tools in the study; Sociodemographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire and Self-Compassion Scale were used. The study was conducted in an online environment. Using the Pearson Correlation Analysis, it was concluded that there is a negative significant relationship between childhood psychological traumas and self-compassion. In addition, as a result of Multiple Regression Analysis, it was found that sexual abuse and emotional abuse and mostly emotional neglect predicted self-compassion. It was found that there was a positive relationship between age and self-compassion. It was found that those who have been diagnosed with a psychiatric disorder or who have received psychological support had significantly higher levels of childhood trauma and significantly lower levels of self-compassion compared to those who have not received psychological support or who have not been diagnosed with a psychiatric disorder. It has been found that those who do not think that they are compassionate towards other people have higher levels of childhood trauma and lower levels of self-compassion. As a result, studies to prevent childhood traumas will increase self-compassion in individuals. Studies with larger samples and prospective studies are needed on this subject.