Corporate social responsibility in Nigeria: A grounded theory study on stakeholder engagement strategies, learning & trust
Nijerya'da kurumsal sosyal sorumluluk: Yerleştirilmiş bir teori çalışması paydaş katılım stratejileri, öğrenme ve güven üzerine
- Tez No: 748842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yıllar geçtikçe, sürdürülebilirlik başarısızlıkları, yetersiz sosyal sermaye, iletişim arızası, yoğun sosyal hareketler, paydaş faaliyetleri ve diğerlerinin yanı sıra daha az paydaş katılımı girişimleri Nijerya'da zayıf KSS girişimlerine yol açmıştır. Çalışmada KSS'nin paydaş katılım stratejileri ile ilgili önemi; öğrenmenin nasıl ortaya çıkabileceği ve ulaşılabilecek seviyede ve perspektif içinde olduğu belirlenmiştir. Analizin ışığında, KSS ile ilgili paydaş katılımı hayırseverliğe, stratejilerin uyumlaştırılmasına, etik değerlere bağlılığa, itibarın artırılmasına, iş risklerini içermesine ve diğer altyapı geliştirmelerine yer vermektedir. Şirketleri dahil etmek keşifçiydi ve yeni şeyler ortaya çıkarmak için daha yüksek eğilimler üretti. Elde edilen veriler, yanıt veren şirketlerin şanslarının doğada ortalama olarak eğimli olduğunu, yani operasyonlarında kademeli olarak ince ayar yaptıklarını gösterdi. Şirketlerin bilgilendirilmesi azdı. Temelinde, şirketlere cevap vermek ve dahil olmak, paydaşlarından daha fazla güven ve saygı duymalarını sağlamıştır. Bu tür taahhütler ve bağlılık, şirketlere rekabetçi kalmaları için bir avantaj sağladı ve bu da onları marjinal olarak kararlı ve önemli ölçüde kârlı hale getirdi. Teorik etki açısından, çalışma, ilişkilerin yönetiminde paydaş teorisinin önemini de doğruladı. Bunları tespit etmek için araştırma, gömülü teoriye ve çoklu vaka çalışmalarına başvurulmuştur. Bir dizi röportaj da yapıldı.
Özet (Çeviri)
Over the years, sustainability failings, inadequate social capital, communication breakdown, intense social movements, stakeholder activisms as well as less stakeholder engagement initiatives, among others, have led to poor CSR initiatives in Nigeria. The study identified the importance of CSR in relation to stakeholder engagement strategies; how learning could emerge and the level that could be attained were also in perspective. In the light of the analysis, stakeholder engagement in relation to CSR gives room for philanthropy, aligning of strategies, adherence to ethics, boosting of reputation, containing business risks and other infrastructural development. Involving companies were explorative, producing higher tendencies to uncover new things. Data collected indicated responding companies' chances were averagely inclined in nature, that is, they gradually fine-tuned their operations. Informing companies were the least. In essence, responding and involving companies yielded more trust and commanded respect from their stakeholders. Such engagements and adherence gave the companies an edge to remain competitive which makes them marginally profitable to significantly profitable. In terms of theoretical impact, the study also confirmed the importance of stakeholder theory in managing relationships. To find these, the research resorted to grounded theory and multiple case studies. Series of interviews was also conducted.