Sella turcica morphometrics in subjects with down syndrome
Down sendromolu bireylerde sella tursika morfometrisi
- Tez No: 748864
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ELVAN ÖNEM ÖZBİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Tane Baklagiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Down sendromlu bireylerde sella tursikanın boyut ve şeklini morfometrik yöntemler uygulayarak sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, Marmara Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti Anabilim Dalı'nda (İstanbul, Türkiye) muayene edilmiş 24 Down sendromlu bireyin arşiv kayıtları, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 24 sağlıklı birey karşılaştırılmıştır. Toplanan sefalometrik radyograflar Nemoceph (Nemotec, Madrid, İspanya) yazılımına yüklenmiş ve analizden önce magnifikasyon oranları ayarlanmıştır. Sella anterior, orta nokta ve posterior yükseklik gibi parametreler ölçülmüş, ayrıca sella genişliği, alanı ve uzunluğu hesaplanmıştır. Sella tursikanın geometrik morfometrik analizi, Viewbox 4 sefalometrik yazılımı (dHAL Software, Kifissia, Yunanistan) ile, Procrustes metoduyla çakıştırma ve temel bileşen analizi (PCA) gibi yöntemler uygulanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study is to implement morphometric methods to investigate the size and shape of sella turcica in subjects with Down syndrome. Material and Methods: In this retrospective study, archive records of 24 individuals with Down syndrome examined at Marmara University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics (Istanbul, Turkey) were compared to 24 non-syndromic individuals matched for age and gender. The collected cephalometric radiographs were loaded into the Nemoceph (Nemotec, Madrid, Spain) software and adjusted for magnification prior to analyzing. Parameters such as sella anterior, midpoint, and posterior height were measured, as well as sella width, area, and length were calculated. Geometric morphometric analysis of the sella was performed with Viewbox 4 cephalometric software (dHAL Software, Kifissia, Greece), implementing methods such as Procrustes superimposition and principal component analysis.