Free trade agreements: Challenges and opportunities to mali's economy
Serbest ticaret anlaşmaları: Mali ekonomisinin karşılaştığı zorluklar ve fırsatlar
- Tez No: 748866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma, Mali'deki Serbest Ticaret Anlaşmalarının (STA) etkinliğini ve ekonomisi için ortaya çıkan çeşitli fırsatları analiz etmektedir. Tarife dışı engellerin fırsatlarını ve etkilerini ve Serbest Ticaret Anlaşmalarının yabancı yatırımcıları çekmek için bu engelleri nasıl ele alabileceğini açıklarken kurumsal bir bakış açısı gerektirir. Hemen hemen her işletme için, vergi indirimleri yoluyla önemli faydalar sağlayabilir ve stratejik rekabet avantajları sağlayabilirler. Bu araştırmanın amacı, STA'ların Mali'nin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini belirlemektir. 1967'den 2020'ye kadar olan ve OLS yöntemiyle regrese edilen yıllık veriler kullanılmıştır. İlk Alt küme örneği (1967-1990), STA'ların ekonomik büyüme üzerinde çok az önemli etkisi olduğunu, farklı STA'ların imzalanmasından sonra, ikinci alt grupta tüm değişkenlerin Mali'nin ekonomik büyümesini olumlu şekilde iyileştirebileceği STA'ların etkisinin önemli ölçüde arttığını belirtti. -set örneği (1990-2020). Çalışma, Mali'nin politikalarını ticari açıklığı iyileştirmeye yönlendirmesi gerektiği sonucuna vardı.
Özet (Çeviri)
This research analyzes the effectiveness of Free Trade Agreements (FTAs) in Mali and the various opportunities unlocks for its economy. It takes an institutional thinking face of view in explaining the opportunities and effects of non-tariff barriers and how Free Trade Agreements can address these barriers to attract foreign investors. For almost every business, they can bring substantial benefits through duty reductions and offer strategic competitive advantages. The aim of this research was to determine the impact of FTAs on the economic growth of Mali. Yearly data was utilized and ranging from 1967 to 2020 which was regressed through the OLS method. The first Sub-set sample (1967-1990) indicated that FTA's had little siginificant impact on the economic growth, whilst after signing different FTAs, the impact of FTAs increased significantly where all variables could positively improve the economic growth of Mali in the second sub-set sample (1990-2020). The study concluded that Mali should gear its policies towards improving trade openness.