İlköğretim okulu yöneticilerinin sosyal adalet liderliği davranışları ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between organizational synism and social justice leadership behavior of primary school managers
  1. Tez No: 748868
  2. Yazar: MERVE GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmen görüşlerine göre okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği davranışları ile öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyi arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Korelasyonel araştırma modelinde tasarlanan bu araştırmanın evrenini 2021- 2022 eğitim-öğretim yılında Rize il merkezi ve ilçelerinde görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evrenden tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen Rize il merkez ve ilçelerinde bulunan ilkokul ve ortaokullarda görev yapmakta olan 316 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyal Adalet Liderliği Ölçeği-Öğretmen Formu, Örgütsel Sinizm Ölçeği ve Kişisel ve Mesleki Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre öğretmen görüşlerine göre okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği davranış ve tutumlarının“çoğunlukla katılıyorum”düzeyinde; öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeylerinin“katılmıyorum”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada öğretmen görüşlerine göre okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği stili ile öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca sosyal adalet liderliğinin alt boyutları olan destek, eleştirel bilinç ve katılımın örgütsel sinizmin anlamlı yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the relationship between the social justice leadership behaviors of school principals and the level of organizational cynicism of teachers according to teachers' opinions. The universe of this research, which was designed in a correlational research model, consists of teachers working in Rize city center and districts in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of 316 teachers working in primary and secondary schools in the city center and districts of Rize, selected by random sampling method from the population. Social Justice Leadership Scale-Teacher Form, Organizational Cynicism Scale and Personal and Professional Information Form were used as data collection tools in the research. According to the data obtained from the research, according to the teachers' opinions, the social justice leadership behaviors and attitudes of the school principals are at the“mostly agree”level; It has been determined that teachers' organizational cynicism levels are at the level of“I do not agree”. In the study, it was determined that there was a moderately significant negative relationship between the social justice leadership style of school principals and the organizational cynicism levels of teachers, according to teachers' opinions. In addition, it was concluded that support, critical awareness and participation, which are the sub-dimensions of social justice leadership, are significant predictors of organizational cynicism.