İlköğretim okul müdürlerinin etik davranışları ile okul iklimi ilişkisinin incelenmesi: İstanbul ili, Üsküdar ilçesi örneği
Investigation of the relationship between primary school principals' ethical behavior and school climate
  1. Tez No: 313316
  2. Yazar: ÇİĞDEM DOĞRUEL MANSUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada okul müdürlerinin etik davranışları ile okullardaki iklim arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2011-2012 Eğitim Öğretim yılında İstanbul İli Üsküdar İlçesi'nde bulunan 64 devlet ilköğretim okulunda görev yapmakta olan 4247 ilköğretim okulu öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada 82'si (% de 33,1) erkek, 166'sı (% 66,9) kadın olmak üzere 248 ilköğretim okulu öğretmeninin anketi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. İlki öğretmenlerin kişisel bilgilerini toplamaya yönelik sorular içeren bir ankettir.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between school principals' ethical behavior and school climate was investigated. The study was modeled as a survey search. The population of the study consists of 4247 teachers working in 64 state primary schools in the Üsküdar district of İstanbul in 2011-2012 educational years. In this survey 248 primary school teachers? questionnaire, 82 of them male (33.1 %) and 166 of them female (66.9 %), were evaluated. A questionnaire consisting of three parts as a data collection tool was used. The first is a survey that includes questions for teachers to gather personal information. Second is the Organizational Climate Description Questionnaire (OCDQ).