Water resources management in Mosul Dam
Musul Barajında su kaynakları yönetimi
  1. Tez No: 748883
  2. Yazar: ISMAIL IBRAHEM OTHMAN SLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tatlı su kullanımının hızla artması, çoğu ülkede karar alıcıları su kaynakları yönetimlerine daha fazla dikkat etmeye zorladı. Su, içme, temizlik, tarım, imalat ve diğerleri gibi birçok günlük faaliyet için kullanılır. Bu nedenle, su kıtlığı ciddi bir sorun olabilir ve iyi WRM planları ve stratejileri kullanılarak düzeltilmesi gerekir. Bu çalışma bazı problemler temel alınarak oluşturulmuştur. Can alıcı sorun, Irak'ın su kaynaklarındaki kıtlıktan bir problemle karşı karşıya olmasıdır. Su kaynaklarındaki eksiklik, nüfusun hızla artması nedeniyle su kullanımındaki artışın bir sonucudur. Dicle ve Fırat Nehirlerinin akışı iç ve dış birçok nedenden dolayı azalmıştır. Ek olarak, iklim değişikliğinin su miktarı üzerinde olumsuz ve önemli etkileri vardır. Diğer sorun ise bakım eksikliği ve diğer etkenler nedeniyle hasar gören Musul Barajı ile ilgili. Bu nedenle, bu Barajın performansını WRM'nin bir parçası olarak değerlendirmek önemlidir. Çalışma, bu Barajın Irak'taki su kaynaklarının yönetiminde önemli bir rol oynayıp oynayamayacağını test ediyor. Bu çalışmanın sonuçları Musul Barajı'nın Irak'taki su temini sistemi üzerinde hala önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonuç Musul Barajının Irak'taki WRM üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Diğer bir deyişle, baraj hala WRM sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Sonuçlar, su tüketiminin su temini ile negatif bir ilişkisi olduğunu göstermektedir ki bu da beklenmektedir. Bununla birlikte, su tüketiminin su temini üzerindeki etkisi önemli değildir. Sonuçlar, sıcaklığın (iklim etkisinin) su temini ile beklenmeyen pozitif bir ilişkisi olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, depolanmış suyun su temini ile negatif bir ilişkisi olduğunu göstermektedir ki bu da beklenmektedir. Bu sonuç, Irak'taki su depolarının WRM sisteminde çok önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase use of freshwater has enforced decision makers in most countries to pay more attention to water resources managements. Water is used for many daily activities such as drinking, cleaning, agriculture, manufacturing, and others. Therefore, the water scarcity can be a serious problem, and has to be fixed using good WRM plans and strategies. This study was constructed based on some problems. The crucial problem is that Iraq suffer from the lack in the water resources. The lack in water resources is a result of the increase in using water, which happened due to the rapid increase in population. The flow of the Tigris and Euphrates Rivers have decreased for several internal and external reasons. In addition, the climate change has negative and significant impact on the quantity of water. The other problem is related to Mosul Dam which has damaged because of shortage of maintenance and other factors. Therefore, it is important to evaluate the performance of this Dam as part of WRM. The study tests whether this Dam can play a significant role in managing water resources in Iraq. The results of this study show that Mosul Dam still has significant impact on water supply system in Iraq. This result indicates that Mosul Dam has significant impact on WRM in Iraq. In other words, the dam still plays a significant role in the WRM system. The results show that water consumption has negative relationship with water supply, which is expected. However, the impact of water consumption on water supply is not significant. The results show that temperature (climate effect) has positive relationship with water supply, which is not expected. The results show that stored water has negative relationship with water supply, which is expected. This result indicates that water storages in Iraq are very important in the WRM system.