İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Cumhuriyet dönemi kamu yönetiminin yapılanmasına etkileri
Of the Committee of Union and Progress Republic period public administration effects on structuring
  1. Tez No: 748897
  2. Yazar: HANİFİ TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İttihat ve Terakki hareketinin arkasında“Yeni Osmanlılar”hareketi bulunmaktadır. Yeni Osmanlılar ya da Batı'daki adlandırmasıyla Jön Türk düşüncesi, anayasacılığın yanında, yerli burjuvazinin önünü açacak kontrolü bir iktisadi liberalizm ve bir“Osmanlı vatanı”fikrini esas alır. Cumhuriyetin başındaki düşünce yapısı, özellikle Osmanlı Devletinden, Türkiye Cumhuriyeti'ne gelişimlerle aktarılan, Batılı devletleri örnek alan Batılılaşma/Modernleşme sürecinde şekillenmeye başlamıştır. Genç aydın muhalefeti hareketi olarak ortaya çıkan İttihat ve Terakki Cemiyeti, 1908 sonrasında tedricen siyasal iktidarı üstlenmiş, Cumhuriyet kamu yönetimine aktardığı politikaları ve fikriyatı ile birçok devlet mekanizmasının dönüşümüne kaynaklık etmiştir.
Özet (Çeviri)
Behind the Committee of Union and Progress is the“New Ottomans”movement. The thought of the New Ottomans, or the Young Turk as it is called in the West, is based on the idea of an economic liberalism and an“Ottoman homeland”, the control that will pave the way for the local bourgeoisie, as well as constitutionalism. The mentality at the beginning of the Republic began to take shape in the process of Westernization/Modernization, which was transferred from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey with developments and took the Western states as an example. The Committee of Union and Progress, which emerged as a young intellectual opposition movement, gradually assumed the political power after 1908, and became a source for the transformation of many state mechanisms with its policies and ideas transferred to the public administration of the Republic.