Antalya'daki beş yıldızlı konaklama işletmelerinde kraliçe arı sendromunun bağlılık ve verimlilik üzerine etkisi
The effect of queen bee syndrome on commitment and productivity in five-star hospitality businesses in Antalya
- Tez No: 748913
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Turizm sektörünün temelini oluşturan konaklama işletmeleri sayesinde ülke ekonomilerine önemli kazanımlar sağlanmaktadır. Her sektörde olduğu gibi konaklama sektöründe de örgütlerin yönetimi, faaliyetlerinin gerçekleşmesi, çalışanlarının etkinliği ve verimliliği üzerinde çeşitli faktörler etkili olmaktadır. Kadınların çalışma hayatında yer almalarında ve örgütlerinde kariyerleri süresince karşılaştıkları sorunlar, kendilerinde ve çalışma hayatlarında sergiledikleri davranışların olumsuz olmasına neden olabilmektedir. Kadın yöneticiler için kullanılan kraliçe arı sendromu ile kadın yöneticilerin kendilerine bağlı olarak görev yapmakta olan kadın çalışanlara karşı olumsuz davranışlarda bulunmaları ve yönetim kademesinde tek olmak istemeleri ifade edilmektedir. Emek yoğun yapıdaki konaklama işletmelerinde kadınların istihdamı, kariyer planlamaları, işlerine ve örgütlerine bağlılıkları, örgüt içinde sergiledikleri performanslar üzerinde kraliçe arı sendromun çeşitli etkilerinin olabileceği düşünülmektedir. Bu görüş araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Araştırmanın temeli ve amacı çerçevesinde elde edilen bilgiler ışığında konaklama işletmelerinde örgütsel davranışların açıklanması ve iyileştirilmesi için geliştirilen öneriler araştırmanın önemini oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı ve önemi kapsamında Türkiye'nin en çok turist ağırlayan destinasyonu Antalya'da faaliyet göstermekte olan beş yıldızlı konaklama işletmelerindeki kadın çalışanların kraliçe arı sendromunu algılamaları ve bu durumun örgütsel bağlılıkları ve verimlilikleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Araştırmanın veri toplama sürecinde nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniğinden yararlanılmıştır. Erişilen 475 kadın çalışandan elde edilen veriler çerçevesinde ise kraliçe arı sendromunun örgütsel bağlılık ve verimlilik üzerindeki etkilerini belirleyebilmek için başta korelâsyon ve regresyon olmak üzere çeşitli analizler uygulanmıştır. Araştırma sonucunda kadın çalışanların algıladıkları kraliçe arı sendromunun örgütsel bağlılıklarını ve verimliliklerini olumsuz olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the hospitality businesses, which form the basis of the tourism sector, significant gains are provided to the national economies. As in every sector, various factors are effective on the management of organizations, the realization of their activities, the efficiency and productivity of their employees in the hospitality sector as well. The problems that women face during their careers in working life and in their organizations may cause negative behaviors they exhibit in themselves and in their working lives. With the queen bee syndrome used for female managers, it is expressed that female managers behave negatively towards female employees working under them and want to be alone in the management level. It is thought that the queen bee syndrome may have various effects on the employment of women, their career planning, their commitment to their jobs and organizations, and their performance within the organization in labor-intensive hospitality businesses. This view forms the basis of the research. In the light of the information obtained within the framework of the basis and purpose of the research, the suggestions developed for the explanation and improvement of organizational behaviors in hospitality businesses constitute the importance of the research. Within the scope of the purpose and importance of the research, the perception of the queen bee syndrome and the effects of this situation on the organizational commitment and productivity of the female employees in the five-star hospitality businesses operating in Antalya, Turkey's most touristic destination, were determined. Questionnaire technique, which is one of the quantitative research methods, was used in the data collection process of the research. Within the framework of the data obtained from the 475 female employees accessed, various analyzes, primarily correlation and regression, were applied to determine the effects of queen bee syndrome on organizational commitment and productivity. As a result of the research, it was concluded that the queen bee syndrome perceived by female employees negatively affects their organizational commitment and productivity.