Milli Selamet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin Dünya'ya bakışı: Mukayeseli bir inceleme (1971-1980)
The National Salvation Party and the Nationalist Movement Party on World politics: A comparative historical analysis (1971-1980)
- Tez No: 748912
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 864
Özet
1970'ler, Türkiye aşırı sağının dünyaya bakışının şekil almasında kritik öneme sahip yıllardır. Bu incelemede ise 1970-1980 arasındaki dönemin, Türkiye İslami ve ultra milliyetçi sağının Dünya siyasetine yönelik bugünkü yaklaşımlarının düşünsel ve tarihsel temelini olgunlaştırdığı varsayılmaktadır. Milli Selamet Partisi'ne ve Milliyetçi Hareket Partisi'ne dair çalışmalarda bu hareketlerin ideolojik yaklaşımları büyük ölçüde Türkiye'nin iç meselelerine bakışları çerçevesinde incelenmiştir. Ancak bu partilerin iç politika vizyonları üzerinde bunların Dünya siyasetine bakışlarının da büyük tesiri vardır. Bu noktada bu tez ile yapılmaya çalışılan, Türkiye'deki dinsel sağ veya aşırı sağa dair incelemelerde mevcut olan bir boşluğu doldurmaktır. MSP ile MHP'nin uluslararası meselelere dair değerlendirmeleri üzerine girişilecek bir mukayese, bu partilerin Türkiye siyasetinde yarattıkları etkinin niteliklerinin daha derinlikli bir biçimde anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu tez, Türkiye siyasetinde aşırı sağ tarafından kullanılan ve günümüzde hala etkili olan politik dilin nasıl geliştiğine dair önemli ipuçlarını da barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 1970s were critical years in shaping the world view of the far-right in Turkey. This study assumes that the period between 1970 and 1980 has matured the intellectual and historical basis of the current approaches of the Turkish Islamic and ultra-nationalist right to World politics. The existing studies on the National Salvation Party(MSP) and the Nationalist Movement Party(MHP) have examined the ideological approaches of these movements largely within the framework of their perspectives on Turkey's internal politics. However, these parties' insight on World politics also has a great influence on their domestic policy visions. At this point, this dissertation attempts to fill a gap in the existing literature on the religious right and extreme right in Turkey by focusing on MHP's and MSP's understanding of World politics during the 1970s. In this regard, this study argues that a comparison between MSP and MHP's approaches toward international issues will provide a more profound understanding of the influence of these parties over contemporary Turkish politics. This dissertation also includes some important information regarding the development of the far-right's political language that is still influential today in Turkish political life.