Karayolu ile eşya taşımalarında taşıma ve teslim engelleri
Carriage and delivery obstacles in goods transport by road
- Tez No: 748915
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Taşımanın ya da teslimin sözleşmeye uygun bir şekilde gerçekleştirilmesine engel teşkil eden durumlar, taşıma hukuku terminolojisinde“taşıma ve teslim engeli”olarak adlandırılmıştır. Müessesenin önemine binaen TTK'nın 869. ve CMR'nin 14 ilâ 16. hükümlerinde, karayolu ile eşya taşımalarında taşıma ve teslim engellerine ilişkin ayrıntılı düzenlemelere yer verilmiştir. Taşıma hukuku alanında gerçekleşen bu ifa engellerinin varlığı hâlinde, taşıyıcıya bazı yükümlülükler yüklenmiştir. Bu yükümlülüklerin karşılığında da riziko alanı ilkesi çerçevesinde birtakım istem hakları tanınmıştır.
Özet (Çeviri)
The situations that prevent the carriage or delivery from being carried out in accordance with the contract are named as“carriage and delivery obstacles”in the transport law terminology. Due to the importance of the institution, detailed regulations regarding carriage and delivery obstacles in goods transport by road are included in the 869th provisions of the TCC and the 14th and 16th articles of the CMR. In the presence of these obstacles to performance in the field of transportation law, some obligations are imposed on the carrier. In return for these obligations, certain claims have been granted within the framework of the risk area principle.