Dr. Rıfkı Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi'nde bulunan yekpare deri ciltli yazma eserin belgelenmesi ve koruma / onarım önerileri
The documentation and conservation / restoration recommendations of uniform leather bound manuscripts in Dr. Rıfkı Urga Çankırı Research Centre
  1. Tez No: 748916
  2. Yazar: MUSTAFA KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, Dr. Rıfkı Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi envanterinde bulunan 7 adet deri ciltli el yazması eserin korunmuşluk durumunu belirlemek ve bozulmalara yönelik koruma/onarım önerileri oluşturmaktır. Merkezde bulunan 83 deri ciltli yazma eser incelenmiş ve yekpare deri ile kaplanmış 7 el yazması eser tezin örneklemini ifade etmektedir. Bu kapsamda; seçilmiş eserlerin sepileme ve boyarmadde özellikleri, deri türleri, süsleme teknikleri, bozulmaları, cilt üzeri pH ölçümleri, mikrobiyolojik aktivite tanımlamaları, dönemsel ortam sıcaklık ve bağıl nem izleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yekpare keçi ve koyun derisi kullanılarak ciltlenmiş el yazma örnekler üzerinde uygulanan mikroskopik ve HPLC yöntemleri ile derilerin bitkisel yöntemle sepilendiği, meşe palamudu ve kök boya (alizarin) ile boyandığı anlaşılmıştır. pH ölçümleri ile asidik özellik gösteren derilerin bulunduğu ortamın sıcaklık ve nem değerlerinin sabit olmayıp, ölçüm alınan dönemlerde salınım gösterdiği tespit edilmiştir. Tez çalışması kapsamında örneklemeyi oluşturan yekpare deri ciltli el yazmalarının bozulma durumları belirlenmiş ve çağdaş koruma ve onarım önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is to determine the conservation status of 7 leather bound manuscripts in the inventory of Dr Rıfkı Urga Çankırı Research Center and to create conservation/restoration suggestions for deteriorations. 83 leather-bound manuscripts in the center were examined and 7 manuscripts covered with uniform leather represent the sample of the thesis. In this context; tanning and dyestuff properties, leather types, decoration techniques, deteriorations, pH measurements on the leather, microbiological activity definitions, periodic temperature and relative humidity monitoring studies were carried out. Microscopic and HPLC methods applied on manuscript samples bound with goat and sheep leathers showed that the leathers were tanned with vegetal method and dyed with acorn and madder (alizarin). With pH measurements, it has been determined that the temperature and humidity values of the environment in which the leathers with acidic properties were found were not constant and oscillate during the measurement periods. Within the scope of the thesis study, the deterioration conditions of the uniform leather bound manuscripts, which constitute the sample, were determined and contemporary conservation and restoration suggestions were made.