Ülkemizde gerçekleşen dalış kazaları analizi
Analysis of diving accidents in Turkey
  1. Tez No: 748944
  2. Yazar: EZGİ AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN SAVAŞ TOKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Dalışa olan ilginin ve ihtiyacın artmasıyla birlikte dalıcı ve dalış sayılarında görülen artış, tüm dünyada bu alanda daha detaylı araştırmaların yapılması gerektiğini göstermektedir. Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de dalış kazaları hakkında yeterli sayıda çalışma ve veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın hedefi, benzer veri tabanlarını da dikkate alarak oluşturduğumuz anket çalışması ile ülkemizde daha önce gerçekleşmiş olan dalış kazalarının, bu kazalara neden olan sebeplerin detaylı şekilde araştırılması ile hangi durum ve koşulların bu kazaları tetiklediğini ortaya çıkarmak ve tekrarlarının önlenmesine katkı sağlamaktır. Gereç ve yöntem: Bu tez çalışmasında dalış türü farketmeksizin Türkiye'de gerçekleşen dalış kazaları hakkında, çevmiçi yapılan anket formuyla veri toplanmış ve incelenmiştir. Çalışmanın duyurusu TSSF'nin internet sayfası üzerinden, elektronik posta gruplarından, sosyal paylaşım sitelerinden ve polikliniğimize başvuran dalgıçlar aracılığıyla yapılmıştır. Anket formunda kazazedelerin demografik verileri, dalış eğitimi düzeyleri ve tecrübeleri, medikal özgeçmişleri; dalışla ilgili olarak kullanılan dalış ekipmanları, dalışların zamanları, yerleri, profilleri ve yapıldığı fiziki koşullar sorgulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler Microsoft Excel programında düzenlenmiştir. Bulgular: Çevrimiçi retrospektif olarak yapılan anket çalışması sonucunda 80 dalış kazası ile ilgili veriye ulaşılmıştır. Ülkemizde dalış kazası geçiren dalgıçların %75'inin erkek, ortalama yaşın 35, ortalama BKI değerinin 25,8 kg/m2 olduğu saptanmıştır. Kaza geçiren kişilerin %69,6'sı hayli tecrübeli dalgıçlardı. Dalışların %78,5'i SCUBA dalışıydı, %40'ı rekreasyonel/sportif aktivite amacıyla yapılmıştı. Dalışların fiziki koşullarına bakıldığında %97,5'i denizde, %81'i tekneden yapılmıştı. Dalgıçların %27,5'inin yalnız başına daldığı ve %52,7'sinin günün ilk dalışında kaza yaptığı saptandı. Kazaların çoğu 21 metreden derin dalışlarda ve dalışın dip aşamasında gerçekleşti. Sonuç: Koruyucu önlemlerin geliştirilmesini desteklemek için hangi dalgıç gruplarında, dalış türlerinde veya fiziki koşullarda kaza riskinin daha yüksek olduğunu belirlemek önemlidir. Analizler sistematik şekilde gelecek yıllarda da yapılabilirse, zaman içerisinde dalgıçların demografik verilerindeki ya da kazaya neden olan durumlardaki değişimler saptanabilecek, kazaların önlenmesi için alınan tedbirlerin yeterliliği incelenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The increase in the number of divers and dives with the increase in the interest and need for diving shows that more detailed research should be done in this area all over the world. As in the world, there are not enough studies and data on diving accidents in our country. The aim of this study is to investigate in detail the previous diving accidents and their causes, to reveal which situations and conditions triggered these accidents and to contribute to the prevention of their recurrence, with the survey study we created by taking into account similar databases. Material and method: In this thesis, data about diving accidents in Turkey were collected and analyzed by means of an online questionnaire regardless of diving type. The announcement of the study was made through Turkish Underwater Sports Federation's website, e-mail groups, social networking sites and divers who admitted to our outpatient clinic. In the questionnaire form, demographic data of the victims, their diving education level and experience, medical background; the diving equipment used for diving, the times, places, profiles and physical conditions of the dives were questioned. The data obtained in the study were editted in the Microsoft Excel program. Results: The data about 80 diving accidents were obtained as a result of the online retrospective survey. It was determined that 75% of the divers who had a diving accident in our country were male, the average age was 35, and the average BMI value was 25,8 kg/m2. 69,6% of the accident victims were highly experienced divers. 78,5% of the dives were SCUBA dives, 40% of them were made for recreational/sportive activity. 97,5% were made in the sea and 81% from the boat when considering the physical conditions of the dives. It was determined that 27,5% of the divers dived alone and 52,7% of them had an accident in the first dive of the day. Most of the accidents occurred during dives deeper than 21 meters and at the bottom of the dive. Conclusion: In order to support the development of protective measures, it is important to identify which diver groups, diving types or physical conditions have a higher accident risk. If the analyzes can be carried out systematically in the coming years, changes in the demographic data of the divers or the situations that cause the accident will be determined over time and the adequacy of the measures taken to prevent the accidents will be examined.