Enginarın (Cynara scolymus L.) toplam fenolik madde ve antioksidan aktivitesi üzerine farklı pişirme yöntemlerinin etkisi
Effect of different cooking methods on total phenolic substance and antioxidant activity of artichoke (Cynara scolymus L.)
- Tez No: 748951
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ, DOÇ. DR. AHMET ALPER AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Asteraceae (Compositae) familyasında yer alan enginar, içerdiği biyoaktif bileşiklerden dolayı fonksiyonel gıda olarak kabul edilmektedir. Sebze ve meyvelerin yapısında bulunan biyoaktif bileşikler sebzenin çeşidi, yetişme koşulları, hazırlama ve pişirme sürecinde uygulanan farklı pişirme yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir. Bitkilerde bulunan toplam fenolik madde miktarı ile toplam antioksidan aktivitesi arasında pozitif bir korelasyon bulunmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde yetişen Bayrampaşa enginarının yenilebilir bölümlerinin (iç brakte, kalp, sapın iç kısmı) toplam fenolik madde miktarı ve antioksidan aktivitesi üzerine sıklıkla kullanılan haşlama, buharda pişirme, basınçlı pişirme ve mikrodalgada pişirmenin etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada toplam fenolik madde tayini için Folin-Ciacalteu yöntemi, toplam antioksidan aktiviteyi belirlemek için ABTS yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artichoke, which is in the Asteraceae (Compositae) family, is considered a functional food due to the bioactive compounds it contains. The bioactive compounds in the structure of vegetables and fruits vary according to the type of vegetable, growing conditions, different cooking methods applied during the preparation and cooking process. There is a positive correlation between the total amount of phenolic substances in plants and the total antioxidant activity. In this study, it was aimed to investigate the effects of boiling, steaming, pressure cooking and microwave cooking on the total phenolic content and antioxidant activity of the edible parts (inner bract, heart, inner part of the stem) of Bayrampaşa artichoke grown in our country. The Folin-Ciacalteu method was used for the determination of the total phenolic substances, and the ABTS method was used to determine the total antioxidant activity for this study.