Ortognatik cerrahi ile tedavi edilen hastaların sosyal görünüş kaygılarının, yaşam kalitelerinin ve tedavi sonrası memnuniyetlerinin anket çalışması ile değerlendirilmesi
Evaluation of social appearance anxiety, quality of life and post-treatment satisfaction of orthognathic surgery by survey
  1. Tez No: 748956
  2. Yazar: SEÇİL DUYGU SÜMENGEN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ FINDIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ortognatik Cerrahi ile Tedavi Edilen Hastaların Sosyal Görünüş Kaygılarının, Yaşam Kalitelerinin ve Tedavi Sonrası Memnuniyetlerinin Anket Çalışmasıyla Değerlendirilmesi Ortognatik cerrahi dentofasial deformitelerin tedavisinde sıklıkla tercih edilen güvenilir bir yöntemdir. Bu cerrahi prosedürün başarısı sefalometrik analizler ile çenelerin uzayın üç boyutunda uygun pozisyona getirilmesiyle değerlendirilmiş olsa da hastaların tedavi başarısını kendilerince değerlendirmeleri ve tedaviden memnuniyetleri gerçek başarının temelini oluşturmaktadır. Çalışmamıza 2025-2021 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümünde opere edilmiş 73 dentofasial deformiteli birey ve 42 adet minimal çapraşıklığa sahip herhangi ortodontik tedavi geçmişi bulunmayan kontrol grubunu oluşturan birey dahil edilmiştir. Kişilerin sosyal görünüş kaygıları Sosyal Görünüş Kaygısı Anketi ile; ağız sağlıklarının genel sağlıklık durumlarına etkisi OHIP-14 ile değerlendirilmiştir. Ortognatik cerrahi geçirmiş bireylerin sosyal kaygıları, tedaviden önceki durumlarına göre tedaviden sonra istatistiksel olarak anlamlı biçimde azalmış; tedaviden sonraki durumları kontrol grubuna dahil bireylerden istatistiksel olarak anlamlı biçimde düşük bulunmuştur. Aynı şekilde ortognatik cerrahi geçirmiş bireylerin OHIP-14 skorları da tedaviden sonra istatistiksel olarak düşük bulunmuştur. Ortognatik cerrahi geçirmiş olan bireylerin operasyondan sonra 6. aydan itibaren memnuniyetleri de Ortognatik Cerrahi Sonrası Memnuniyet Anketi ile değerlendirilmiş ve literatürdeki diğer çalışmalara paralel olarak tedaviden memnuniyetleri yüksek bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçları göstermektedir ki bireylerin öncelikli cerrahi tedavi tercih sebebi estetik anlamda iyileşme sağlamak, buna bağlı olarak kişinin sosyal ortamlardaki kabulunun artması ve psikososyal anlamda olumlu gelişme kaydetmektir.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery is a reliable method that is often preferred in the treatment of dentofacial deformities. Although the success of this surgical procedure has been evaluated by cephalometric analysis and by placing the jaws in the appropriate position in three dimensions of space, the patients' self-evaluation of the treatment success and their satisfaction with the treatment form the basis of real success. Our study included 73 individuals with dentofacial deformity and 42 individuals with minimal crowding, who were operated in the Department of Oral, Dental and Maxillofacial Surgery of Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry between 2025 and 2021, and constitute the control group without any orthodontic treatment history. Social appearance anxiety of people with Social Appearance Anxiety Questionnaire; The effect of oral health on general health status was evaluated with OHIP-14. The social anxiety of individuals who had undergone orthognathic surgery decreased statistically significantly after the treatment compared to their pre- treatment status; their status after treatment was found to be statistically significantly lower than the individuals in the control group. Likewise, the OHIP-14 scores of individuals who had undergone orthognathic surgery were also found to be statistically lower after treatment. The satisfaction of individuals who had undergone orthognathic surgery from the 6th month after the operation was also evaluated with the Post-Orthognathic Surgery Satisfaction Questionnaire, and their satisfaction with the treatment was found to be high in parallel with other studies in the literature. The results of our study show that the primary reason for individuals to prefer surgical treatment is to provide aesthetic improvement, accordingly, to increase the acceptance of the person in social environments and to make positive psychosocial developments.