XIX. yüzyıl ve sonrasında Osmanlı Devleti'nde eczacılık faaliyetleri
Pharmacy activities in the Ottoman State XIX. th centuries and after
- Tez No: 748983
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsan sağlığı her şeyin başında gelmektedir.Bu nedenle insanlık varoluşundan beri sağlık açısından iyi olmanın yollarını aramıştır.Bu amaçla çeşitli tedavi yöntemleri geliştirip. tedavi sürecine eşlik eden ilaçlar üretmiştir. Zaman içinde büyük bir bilgi birikimi ile ilerleyen eczacılık ve ilaç bilimi, tarihteki tüm medeniyetler için önemli bir noktada olmuştur. Bu doğrultuda çalışma; eczacılık ilminin ilk tohumlarının atılışından, çeşitli toplumlarda eczacılığın değişim ve gelişim serüveninden, Osmanlı Devleti'nde eczacılık faaliyetlerinden, özellikle XIX. - XX. yüzyıllarda eczacılık alanında yaşanan gelişmelere ağırlık vererek hazırlanmıştır. Esasen tıp ve eczacılık birbirini tamamlayan iki ayrı bilimdir. Tarih boyunca çoğunlukla bu iki görevin aynı kişide toplandığını görmektedir. Araştırmada Osmanlı Devleti'nde eczacılık mesleğinin müstakil bir hal almasına uzanan yolculuk, eczacıların kurduğu dernekler, çıkardıkları yayınlar, modern eczacılık eğitimi ve yetişen ilk Türk eczacılarına değinilmiştir. Ayrıca ülkede salgın hastalıklar zamanında ilaç üretim ve halka arz organizasyonlarından, ilaç ve ecza depoları, eczacıların nöbet sistemleri ile savaş zamanlarında askerler için ilaç tedariki ve sağlık hizmetleri gibi eczacılık ile ilgili alanlar da irdelenmiştir..
Özet (Çeviri)
Human health is in the first flush of everything. Therefore, the humanity has sought for ways to be healthy since its existence. For this purpose, people have produced various types of treatment methods and medicines that have supported to this process. Pharmacy and iamatology, which advanced in progress of time, have become important for all civilizations in history. Studying in this direction has been prepared by giving attention to planting of the first seeds of the science of pharmacy, the adventure of change and development of pharmacy in various societies, its activities in Ottoman State, and especially the developments in the field of pharmacy in XIX.- XX. centuries. Actually, medicine and pharmacy are two different sciences that complete one after another. Throughout the history, it seems that mostly, both of these works have been combined in the same part. In this search, the journey to the independent state of the pharmacy profession in the Ottoman Empire, the corporations founded by pharmacists, broadcasts that they published, the new-wave pharmacy education and the first pharmacists to be grown are mentioned. Moreover, the fields of pharmacy such as, the social organizations and medicine producing in the time of epidemic illnesses, medicine and pharma stores, the system of pharmacists' shift, and also medicine supports for army in the time of war and health services are examined. Key words; Pharmacy, the art of medicine, drug, chemical companies, medicine