Covıd-19 döneminde döviz kuru oynaklığı ile hisse senedi endeks getirisi arasındaki ilişki
The relationship between exchange rate volatility and equity index return in the Covid-19 period
- Tez No: 748984
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
1973'de Bretton Woods Sistemi'nin sona ermesini takip eden yıllarda Türkiye dahil bir çok ülke dalgalı kur sistemini benimsemiştir. Bu gelişme döviz kurunda artan oynaklığa yol açarak yatırımcılar ve uluslararası ticaretle uğraşan firmalar açısından oldukça önemli hale gelmiştir. Ayrıca döviz kurunda meydana gelen dalgalanmaların ortaya çıkardığı riskten bir korunma yöntemi olarak döviz kurunda yaşanan dalgalanma ile hisse senedi endeks getirisi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Bu çalışma 11.03.2020-30.12.2021 dönemine ait günlük verileri ele alarak döviz kuru oynaklığı ile hisse senedi endeks getirisi arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedeflemiştir. Seriler üzerindeki durağanlığın analizi için Geliştirilmiş Dikey Fuller(Augmented Dickey Fuller-ADF) birim kök sınamasını takiben döviz kuru oynaklığını modellemek amacıyla doğrusal stokastik modellerden otoregresif hareketli ortalama modellerinden ARMA (2,2) modeli ve Üssel (Exponential) genelleştirilmiş otoregresif koşullu değişen varyans (GARCH) modellerinden EGARCH (2,2) modeli tahmin edilmiştir. Döviz kuru oynaklığı ile hisse senedi endeks getirisinin aralarındaki nedensellik ilişkisini belirlemek için Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Analiz sonucunda değişkenlerin düzeyde durağan olduğu belirlenmiş ve döviz kuru (USD/TRY) oynaklığı ile hisse senedi endeks getirisi (BİST100) arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the years following the end of the Bretton Woods System in 1973, many countries, including Turkey, adopted the floating exchange rate system. This development has led to increased volatility in the exchange rate, making it very important for investors and companies dealing with international trade. In addition, the fluctuations in the exchange rate caused risks and uncertainties. Thus, it has become a prerequisite to evaluate the relationship between the fluctuation in the exchange rate and the stock index return in order to be protected from the risk and uncertainty. The aim of this study is to examine the relationship between exchange rate volatility and stock index return. The data for the period of 11.03.2020-30.12.2021 were included in the research on a daily basis. The Enhanced Dickey Fuller (Augmented Dickey Fuller-ADF) unit root test was performed to analyze the stationarity on the series. In order to model exchange rate volatility, ARMA (2,2) model from linear stochastic models, autoregressive moving average models and EGARCH (2,2) model from Exponential generalized autoregressive conditional variable variance (GARCH) models were estimated. Granger causality test was applied to determine the causal relationship between exchange rate volatility and stock index return. As a result of the analysis, it was determined that the variables were stationary at the level and a bidirectional causality relationship was determined between exchange rate (USD/TRY) volatility and stock index return (BIST100).