Çocuk suçluluğunu önleme ve iyileştirme sürecinde manevi rehberlik
Spiritual guidance in the process of preventing and rehabilitating juvenile delinquency
- Tez No: 749025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmada çocuk suçluluğunu önleme ve iyileştirme sürecinde, psikolojik danışma ve rehberlik (PDR) öğretmenlerinin karşılaştıkları suçlar, mesleki çalışma şartları ve zorlukları, yaptıkları müdahaleler ile manevî danışmanlık ve rehberlik hakkındaki yaklaşımlarının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerin elde edilmesinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Isparta merkez ve ilçelerinde MEB'e bağlı resmi liselerde görev yapan 30 gönüllü PDR öğretmeni oluşturmaktadır. Görüşme öncesinde katılımcılardan onam alınmış olup, görüşmeler ses kaydı ile kaydedilmiştir. Ses kayıtları daha sonra transkript edilmiştir. Verilerin işlenmesinde içerik analizi ve betimsel analizden yararlanılmıştır. Veriler kullanılırken katılımcıların kimlikleri saklı tutulmuştur ve her katılımcı kodlanmıştır(Ö1, Ö2). Araştırma verileri 3 tema üzerinde toplanmıştır. Bunlar; 1. PDR lisans eğitimi ve meslek yapma süreçleri, 2. Çocuk suçluluğu, 3. Manevî Danışmanlık ve Rehberlik (MDR). Buna göre PDR öğretmenlerinin lisans eğitim süreçleri, meslek hayatları, meslek hayatlarında karşılaştıkları problemler, PDR öğretmenlerinin görev süreleri boyunca karşılaştıkları suç türleri ve bu suç türlerine karşı aldıkları önlemler, suç hakkında yaptıkları çalışmalara ulaşılmıştır. Görüşülen öğretmenlerin çoğu karşılaştıkları olumsuzluklar karşısında manevî olarak rahatlama isteği hissetmektedir. Katılımcılar manevî danışmanlık eğitiminin lisans eğitiminde yer almasını olumlu karşılamaktadırlar. Yine katılımcıların çoğu psikoterapi teknikleri ile maneviyatın bir arada kullanılabileceğini ve çocuk suçluluğunu önlemede olumlu etkilerinin olacağını dile getirmişlerdir. Manevî danışmanlık ve rehberlik konusunda birçok soruda olumlu görüş bildiren katılımcıların, söz konusu okullarda MDR birimi oluşturulması ve MDR kadrosu atanması olunca çoğunluğunun olumsuz görüş bildirdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın bulgularının PDR, MDR ve ilgili diğer alanlara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, crimes faced by psychological counseling and guidance (PDR) teachers during the process of preventing and improving juvenile delinquency were determined. It is aimed to determine the professional working conditions and difficulties of teachers, their interventions, and their approaches to spiritual counseling and guidance. Qualitative research method was used in the research. Semi-structured interview technique was used to obtain the data. The sample of the study consists of 30 volunteer (PDR) teachers working in official high schools affiliated to the Ministry of National Education in the center and districts of Isparta. Consent was obtained from the participants before the interview, and the interviews were audio recorded. The audio recordings were then transcribed. Content analysis and descriptive analysis were used in the processing of the data. While using the data, the identities of the participants were kept confidential and each participant was coded (Ö1, Ö2). Research data were collected on 3 themes. These; 1. PDR undergraduate education and career processes, 2. Juvenile delinquency, 3. Spiritual Counseling and Guidance (MDR). The undergraduate education processes of (PDR) teachers, their professional life and the problems they encounter in their professional life were investigated. The types of crimes that (PDR) teachers faced during their tenure and the precautions they took against these types of crimes and their studies on crime were reached. Most of the interviewed teachers feel the desire to relax spiritually in the face of the negativities they encounter. Participants positively welcome the inclusion of spiritual counseling education in undergraduate education. Most of the participants stated that psychotherapy techniques and spirituality could be used together and that they would have positive effects in preventing juvenile delinquency. It has been determined that the majority of the participants who expressed positive opinions on spiritual counseling and guidance in many questions expressed a negative opinion when the MDR unit was established in the schools and the appointment of MDR staff. It is thought that the findings of the research will contribute to PDR, MDR and other related fields.