Radiomics programı kullanılarak 3D kraniyal BT görüntülerin, radyomorfometrik ve yeniden yapılandırma yöntemleriyle frontal sinüsten cinsiyet tayini: Retrospektif bir çalışma
Frontal sinus gender determination of 3D cranial CT images by radiomorfometric and reconstruction methods using radiomics program: A retrospective study
  1. Tez No: 749024
  2. Yazar: YASİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP FEDAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Forensic Medicine, Anthropology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Adli bilimler ve hukuk alanında cinsiyet tayini konusunda alternatif yöntemlerin kullanılması önemli bir ilgi alanıdır. Kalıtıma alternatif olarak gelişen teknoloji ve yazılımlar sayesinde cinsiyet tayininde 3 boyutlu bilgisayarlı tomografi cihazı ve beraberinde gelişen radyomik programların yaygınlığı artmaktadır. Frontal sinüsün polimorfik ve gelişimsel süreçteki individual yapısı, postmortem değişikliğe ve travmaya dayanıklılığı sayesinde cinsiyet ve adli kimliklendirme çalışmalarında dikkat çekmektedir. Çalışmamızda Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'na başvuran 20-65 yaş aralığında 565 hastanın 3D kraniyal bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanılmıştır. Radyomik programının özellikleri kullanılarak elde edilen veriler ile frontal sinüsten cinsiyet tayini amaçlanmıştır. Ayrıca frontal sinüs agenezi vakalarında da bimaksiller maksimum mesafenin cinsiyet tayininde kullanılabilirliği test edilmiştir. 3D Slicer programı kullanılarak frontal sinüsün otomatik segmentasyonu yapılarak radyomik özellikleri çıkartıldı. Frontal sinüs agenezisi olan vakalar için bimaksiller maksimum mesafe ölçüldü. Verilerin regresyon modeline göre analizinde; erkeklerin doğru tahmin oranı %75,4, kadınların %77,0 iken genel populasyonda %76.2 bulundu.
Özet (Çeviri)
Frontal Sinus Gender Determination of 3D Cranial CT Images by Radiomorfometric and Reconstruction Methods Using Radiomics Program: A Retrospective Study The use of alternative methods for gender determination in the field of forensic sciences and law is an important area of interest. Thanks to the developing technology and software as an alternative to heredity, the prevalence of 3D computed tomography device and radiomic programs developing with it in sex determination is increasing. The polymorphic and individual structure of the frontal sinus in the developmental process draws attention in gender and forensic identification studies thanks to its resistance to postmortem changes and trauma. In our study, 3D cranial computed tomography images of 565 patients aged 20-65 years who applied to Bursa Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Radiology were used. It is aimed to determine gender from the frontal sinus with the data obtained by using the features of the radiomic program. In addition, the feasibility of bimaxillary maximum distance for sex determination was tested in cases of frontal sinus agenesis. Radiomic features were extracted by automatic segmentation of the frontal sinus using the 3D Slicer program. Bimaxillary maximum distance was measured for cases with frontal sinus agenesis. In the analysis of the data according to the regression model; While the correct prediction rate was 75.4% for men and 77.0% for women, it was 76.2% in the general population.