Yalnızlık anksiyetesi gözlenen köpeklerde kan serotonin ve fekal bütirat düzeylerinin incelenmesi
Investigation of blood serotonin and fecal butyrate levels in dogs with seperation anxiety
  1. Tez No: 749029
  2. Yazar: OKTAY GÜLSAÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışma seperasyon anksiyetesi görülen kısırlaştırılmış erkek ve dişi köpeklerde mikrobiyota kaynaklı metabolitlerden bütirik asit düzeyleri ve serum serotonin düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Hayvan sahiplerinden köpeklerindeki davranışları değerlendirmeleri için hazırlanmış olan formu doldurmaları istenmiştir. Değerlendirmeden sonra köpekler dört gruba ayrıldı: seperasyon anksiyetesi olan köpekler iki grup (erkek ve dişi, n=15) ve kontrol grupları (erkek ve dişi, n=10) oluşturulmuştur. Serum serotonin düzeyleri ELISA yöntemi ile ve dışkı örneklerinde bütirik asit düzeyleri gaz kromatografisi ile ölçülmüştür. Bulgular: Seperasyon anksiyetesi gözlenen gruplar kontrol gruplarına göre daha düşük bütirik asit düzeylerine sahip olsalar da gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak onaylanmamıştır (p=0,069). Serum serotonin düzeyleri anksiyete gruplarında kontrol gruplarına göre önemli düzeyde düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between butyric acid, a metabolite from the microbiota, and serum serotonin levels in neutered male and female dogs with separation anxiety. Materials and Methods: All animal owners were asked to fill the questionnaire out for the behavioral evaluation of their dogs. After the evaluation, dogs were divided into four groups: male and female with separation anxiety, n=15/group and male and female control, n=10/group). Serum serotonin and fecal butyric acid levels were measured by ELISA and gas chromatography, respectively. Results: Although the dogs with separation anxiety had lower butyric acid levels than the controls, the differences between the groups were not confirmed statistically (p=0,069).