Yaşlı bireylerde yalnızlık, ölüm kaygısı ve sosyal ağlar arasındaki ilişki
The relationship between loneliness, death anxiety, and social networks in older adults
  1. Tez No: 873883
  2. Yazar: FATMA ZAFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KURU ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tanımlayıcı çalışmanın amacı toplum içerisinde yaşayan yaşlı bireylerde yalnızlık, ölüm kaygısı ve sosyal ağlar arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma Ocak 2024-Mart 2024 tarihleri arasında, Yozgat ili merkezinde bulunan bir aile sağlığı merkezine bağlı 65 yaş ve üzeri evreni bilinen olasılıksız örnekleme yöntemi ile belirlenen 250 yaşlı birey ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Yaşlılar İçin Yaşlılar için Yalnızlık Ölçeği, Ölüm Kaygısı Ölçeği, Lubben Sosyal Ağ Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen yaşlı bireylerin yaş ortalaması 70,04±5,65 olduğu, %53,6'sının erkek, %76'sının evli, %47,2'sinin ilkokul mezunu, %97,2'sinin sosyal güvenceye sahip olduğu ve %50,8'inin gelir durumunu düşük olarak değerlendirdiği görülmüştür. Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin yalnızlık puan ortalaması 6,94±5,21, ölüm kaygısı puan ortalaması 29,06±25,45 ve sosyal ağ puan ortalaması 31,36±10,46 olarak belirlenmiştir. Kadınlarda yalnızlık ve ölüm kaygısının daha fazla olduğu, bekar yaşlı bireylerin daha fazla yalnızlık yaşadığı, ilkokul mezunu yaşlı bireylerin daha fazla yalnızlık yaşadığı ve gelir düzeyi orta olan yaşlı bireylerin daha fazla sosyal ağa sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between loneliness, death anxiety, and social networks among older adults living in the community. The research was conducted between January 2024 and March 2024 with 250 older adults aged 65 and over, selected using a known population non-probability sampling method, who were affiliated with a family health center in the central area of Yozgat province. Data collection tools included a Personal Information Form, the Loneliness Scale for the Older Adults, the Death Anxiety Scale, and the Lubben Social Network Scale. In the analysis of the data, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, and Spearman correlation tests were used. The average age of the older adults included in the study was found to be 70.04±5.65, with 53.6% being male, 76% married, 47.2% primary school graduates, 97.2% having social security, and 50.8% evaluating their income status as low. The average loneliness score of the older adults participating in the study was determined to be 6.94±5.21, the average death anxiety score 29.06±25.45, and the average social network score 31.36±10.46. It was found that women had higher levels of loneliness and death anxiety, single older adults experienced more loneliness, primary school graduate older adults experienced more loneliness, and older adults with moderate income levels had more social networks.