65 yaş ve üzeri erişkinlerde yalnızlık, sağlık anksiyetesi, kronik hastalık durumu ve çoklu ilaç kullanımının ilişkisi
The relationship between loneliness, health anxiety, chronic disease status, and polypharmacy in adults aged 65 and over
- Tez No: 939048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM, DOÇ. DR. KAMİLE SILAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Yalnızlık kişinin diğer bireyler ile iletişiminin zayıf olduğunu hissettiği subjektif bir durumdur ve geriatrik popülasyonda yaygın bir problemdir. Yalnızlığın yaşlı erişkinin yaşamında biyolojik, psikolojik, sosyal, fizyolojik yönden birçok etkisi bulunmaktadır. Sağlık anksiyetesi diğer anksiyete bozuklukları içinde yaşlı erişkinlerde daha az görülse de uzayan ortalama ömür ve eşlik eden kronik hastalıklar nedeniyle daha çok dikkat çeken bir konu haline gelmiştir. Sağlığa dair kaygısı yüksek olan yaşlı erişkinler daha çok somatik şikâyet bildirmektedir. Sık hekim muayenesi veya hastane gibi tetikleyici ortamlardan kaçınma gibi davranışlar geliştirmektedirler. Yaşlı erişkinlerde başta kronik hastalıklar olmak üzere polifarmasi için birçok prediktif faktör bulunmaktadır. Bu sebeple çalışmamızda birbiri ile ilişkili olan yalnızlık, sağlık anksiyetesi, kronik hastalıklar ve polifarmasi kavramlarının ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.07.2024- 01.10.2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Geriatri ve Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 65 yaş üstü bireylerde yapılmıştır. Araştırmaya işitme ve okunanı algılama ile ilgili engeli olmayan 218 kişi katılmıştır. Hastalardan çeşitli sosyodemografik veriler toplanmıştır. Katılımcıların yalnızlık düzeyi 11 maddelik Yaşlılar için Yalnızlık Ölçeği (YİYÖ) ile değerlendirilmiştir. Sağlık anksiyetesi düzeyleri ise Salkovskis ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (SAÖ) ile ölçülmüştür. Ölçekler ve sosyodemografik veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcı sayısı 218'dir ve yaş ortalaması 74,91±6,54' tür. Yalnızlık için YİYÖ'den elde edilen ortalama puan 8,54 ±5,05 ve sağlık anksiyetesi için SAÖ' den elde edilen ortalama puan 14,54±7,28' dir.
Özet (Çeviri)
Objective: Loneliness is a subjective state in which an individual feels a weak connection with others and is a common problem in the geriatric population. Loneliness has various biological, psychological, social, and physiological effects on the lives of older adults. Although health anxiety is less prevalent among older adults compared to other anxiety disorders, it has gained more attention due to increasing life expectancy and the presence of chronic diseases. Older adults with high health anxiety report more somatic complaints and develop behaviors such as frequent physician visits or avoidance of triggering environments like hospitals. Several predictive factors contribute to polypharmacy in older adults, particularly chronic diseases. Therefore, this study aimed to examine the relationship between loneliness, health anxiety, chronic diseases, and polypharmacy, which are interconnected concepts. Materials and Methods: Our study was conducted between July 1, 2024, and October 1, 2024, in the Geriatrics and Family Medicine outpatient clinics of Ankara Bilkent City Hospital. A total of 218 individuals aged 65 and above, without hearing loss or severe cognitive impairment, participated in the study. Various sociodemographic data were collected from the patients. Participants' loneliness levels were assessed using the 11-item Loneliness Scale for the Elderly (LSE), while health anxiety levels were measured using the Health Anxiety Inventory (HAI) developed by Salkovskis et al. The scales and sociodemographic data were analyzed using appropriate statistical methods. Results: The study included 218 participants with a mean age of 74.91±6.54 years. The mean score for loneliness (LSE) is 8.54±5.05, and the mean score for health anxiety (HAI) is 14.54±7.28.